Nowoczesne laboratorium sterowania i diagnostyki samochodu oddano do użytku w Politechnice Częstochowskiej. Inwestycja pochłonęła 350 tys. zł.
Od kilku lat jesteśmy świadkami przełomu technologicznego w przemyśle samochodowym. Na rynek weszły auta hybrydowe, które wymagają obsługi przez dobrze wykształconą i przygotowaną kadrę inżynierską. W odpowiedzi na to wyzwanie i po konsultacjach z przedstawicielami firm motoryzacyjnych Politechnika Częstochowska uruchomiła laboratorium sterowania i diagnostyki samochodu. Odbywają się w nim zajęcia z przedmiotów: diagnostyka silnika i samochodu, sterowanie silnikiem i samochodem, adaptacyjne układy sterowania silnikiem. Studenci mają możliwość zapoznania się z najnowszymi systemami sterowania i diagnostyki stosowanymi we współczesnych samochodach oraz budową i działaniem samochodowych napędów hybrydowych.
Laboratorium wyposażono w osiem nowoczesnych specjalistycznych stanowisk dających możliwość zapoznania się z zagadnieniami z zakresu sensoryki i aktoryki układów samochodu oraz z działaniem napędu hybrydowego:
Współpraca z kilkoma autoryzowanymi serwisami samochodowymi w Częstochowie, nawiązana podczas tworzenia programu nauczania dla kierunku „Mechanika i budowa maszyn zakresu inżynieria samochodowa”, gwarantuje studentom odbywanie praktyk i staży oraz realizację prac inżynierskich i magisterskich. Uczelnia podpisała również umowę z Zespołem Szkół Samochodowych w Częstochowie i objęła patronatem innowacyjną klasę o profilu „Technik pojazdów samochodowych innowacja pedagogiczna – pojazdy elektryczne i hybrydowe”, co pozwoli na zapoznawanie się uczniów z możliwościami nowego laboratorium.
Wyposażenie powstałej niedawno pracowni pochłonęło 350 tys. zł.
MK, źródło: PCz