Aktualności
Życie akademickie
05 Marca
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2024-03-05

„Niebędący nauczycielami akademickimi”, a może jednak inaczej?

Pracownicy administracyjni, biblioteczni, badawczo-techniczni i inżynieryjno-techniczni, informatycy, instruktorzy, zatrudnieni w wydawnictwie i innych działach uczelnianej obsługi – jednym słowem wszyscy „niebędący nauczycielami akademickimi”. Czy NNA nie zasługują na właściwsze określenie?

Stowarzyszenie Forum Dziekanatów rozpoczęło kampanię na rzecz zmiany przepisów określających pracowników „niebędących nauczycielami akademickimi”. W tym celu, we współpracy z Uniwersytetem SWPS, opracowano wyniki badania fokusowego zrealizowanego w kilku grupach pracowników różnych działów uczelni. Ich głównym celem było wygenerowanie alternatywnych nazw dla NNA.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że określanie grupy pracowników poprzez to, kim nie są, jest niewłaściwe. Zamiast włączać do społeczności uczelni – wyklucza, nie mówiąc już o tym, że nie niesie ze sobą dumy z wykonywanej pracy. Zmiana tego określenia jest jednak zadaniem karkołomnym – i to nie tylko dlatego, że wiąże się z przekonaniem ustawodawcy do zmiany ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Problematyczne jest także znalezienie alternatywnego określenia, które byłoby lepsze, a przy tym we właściwy sposób odzwierciedlało podział na „będących” i „niebędących” – tłumaczy dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska, prezes Stowarzyszenia Forum Dziekanatów.

Na podstawie wspomnianych badań powstał kwestionariusz z czterema propozycjami alternatyw dla sformułowania „niebędący nauczycielami akademickimi”. Dodano także pole „inne”, gdyby ktoś miał jeszcze inną, własną propozycję.

Do udziału w ankiecie zapraszamy pracowników „niebędących nauczycielami akademickimi”. Na tym etapie chcemy się dowiedzieć, która z tych propozycji nazw jest według nich najlepsza. Siła i jakość naszych postulatów zależy w dużej mierze od zasięgu tych konsultacji – przekonuje Górak-Sosnowska.

Kwestionariusz pozostanie aktywny do końca marca. Późną wiosną planowane jest przekazanie postulatu zmiany określenia „pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi” ministrowi nauki.

MK, źródło: Forum Dziekanatów

Dyskusja (10 komentarzy)
 • ~Iwona 27.03.2024 22:11

  Najlepiej tę grupę określić zupełnie nowym terminem aby nie było ono kojarzone z już istniejącymi. Pracownicy uczelni to zarówno nauczyciele akademiccy jak i adiutorzy akademiccy, czyli wszyscy którzy wspomagają w pracy na uczelni. To dotyczy zarówno administrację, pracowników badawczych, inżynieryjnych czy pracowników IT, bibliotek itd.
  A więc jestem za nazwą adiutor akademicki.

 • ~Wiola 27.03.2024 12:37

  Społeczność akademicka

 • ~Aga 25.03.2024 12:58

  Uważam, że zmiana nazwy z NNA na jakąkolwiek inną kompletnie mija się z celem, ponieważ nie rozwiązuje problemu, a jedynie go pudruje. Jeśli rzeczywiście miałaby nastąpić w tej kwestii jakakolwiek zmiana, to należałoby wyodrębnić wszystkie grupy: pracownik działu IT, pracownik techniczny, pracownik administracyjno-gospodarczy, itd

 • ~Ewa 25.03.2024 12:50

  Pracownik akademicki brzmi pięknie :)

 • ~Gosia 11.03.2024 17:38

  Pracownik akademicki a pracowników, którzy uczestniczą w badaniach naukowych - "badacz akademicki".

 • ~Tomek 10.03.2024 05:57

  Skoro wszyscy pracujemy w Akademii i z tego powodu jest nazwa "nauczyciel akademicki" zarezerwowana dla tej grupy osób która naucza to niech i będzie "pracownik akademicki" zarezerwowana dla tej grupy osób, która pracuje administracyjnie. Można również stworzyć grupę "badacz akademicki", dla osób zatrudnionych na stanowiskach badawczych.

 • ~Janusz 08.03.2024 13:01

  Pracownik wsparcia dydaktycznego lub naukowego (w zależności od specyfiki jednostki)

 • ~pracownik uczelni 07.03.2024 08:56

  Pracownik uczelni

 • ~Mia 06.03.2024 10:31

  Pracownik uczelni

 • ~Daras 06.03.2024 09:31

  Pracownik uczelniany