Aktualności
Życie akademickie
21 Września
Źródło: NZS
Opublikowano: 2020-09-21

Nowy przewodniczący NZS o wyzwaniach na rozpoczynającą się kadencję

We wtorek, 22 września, przypada 40. rocznica powołania Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W 1980 roku organizacja była w pewnym sensie studenckim odpowiednikiem „Solidarności”.

Ze środowiska NZS wywodzą się m.in. Mateusz Morawiecki, Donald Tusk, Jacek Sasin, Grzegorz Schetyna, Paweł Piskorski, Adam Bielan, a także Włodek Pawlik, Hirek Wrona i Kuba Sienkiewicz. Pierwszym czteroosobowym Zarządem Krajowym kierował Jarosław Guzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a jego zastępcami byli: Leszek Przysiężny, Teodor Klincewicz, Wojciech Walczak. Na czele NZS stało dotąd 26 przewodniczących z 20 uczelni, najczęściej z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (4) i Uniwersytetu Warszawskiego (3). W sierpniu tego roku organizacją dowodzi Krzysztof Białas, student V roku socjologii na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jest pierwszym reprezentantem podkarpackiej uczelni na tym stanowisku w całej 40-letniej historii organizacji.

– Żaden członek naszej organizacji nie może przejść obojętnie obok historii NZS-u. Jest ona niezbywalnym fundamentem wartości i idei działań, które obecnie podejmujemy. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, studenci zrzeszeni pod znakiem NZS, mieli jeden cel i jedno pragnienie. Była nim wolność. Nikt nie kwestionuje słuszności ówczesnego buntu studentów wobec represji władz komunistycznych, która uniemożliwiała m.in. wolność wypowiedzi i ograniczała różnorodność naukowych poglądów. Profil działania NZS musiał się zmienić wraz z odzyskaniem suwerenności naszego kraju. Każde pokolenie zmaga się z innymi problemami i właśnie celem Niezależnego Zrzeszenia Studentów jest reakcja na bieżące wyzwania, z jakimi mierzą się żacy na uczelniach w całej Polsce – mówi, otwierając nową kadencję, Krzysztof Białas, przewodniczący Zarządu Krajowego Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

– Obecnie studenci zmagają się z problemami podjęcia pracy nie tylko w trakcie studiów, ale także w momencie ukończenia studiów i pełnej gotowości wyjścia na rynek pracy. Prowadząc rozmowy z pracodawcami oraz przedsiębiorcami, jasno można odczytać komunikaty płynące w kierunku studentów, którzy twierdzą, że samo wykształcenie to nie wszystko, zwłaszcza w przypadku studiów humanistycznych oraz nauk społecznych. Pracodawcy częściej zatrudniają osoby, które w trakcie kształcenia podejmowały aktywność na studiach w organizacjach studenckich czy kołach naukowych, ponieważ tam zdobywa się pierwsze doświadczenia. Dlatego aktywnie podejmujemy m.in. działania społeczne, tworzone przez studentów dla studentów, gdzie obie strony czerpią korzyść dla siebie, jak np. organizacja prestiżowych, bezpłatnych szkoleń czy udział w jednym z organizowanych przez nas projektów – Studencki Nobel, gdzie wyłania się najwybitniejszych studentów z całej Polski w różnych dziedzinach nauki. Obecnie studenci działający w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów nadal bardzo dbają o swoją tożsamość historyczną, z której wszyscy członkowie i sympatycy są dumni. Można powiedzieć – od tego wszystko się zaczyna, kiedy rozmawiamy z nowymi członkami organizacji o tym, kim jesteśmy i jak działamy. Na twarzach wypisuje się wtedy fascynacja i głęboki szacunek. Jednakże dla młodego pokolenia równie ważna jest m.in. przyszłość naszego społeczeństwa czy też przyszłość planety i czynników klimatycznych z nią związanych. Dlatego naszą rolą jest podejmowanie działań, które sprostają bieżącym wyzwaniom nie tylko studentów, ale również wyzwaniom społecznym – dodaje nowy przewodniczący NZS.

– Podsumowując, obecny NZS, pamiętając o tym skąd się wywodzi, patrzy w przyszłość i stawia na rozwój studentów w szeroko rozumianej aktywności na studiach jak np. rozwój społeczny czy naukowy. Historia jest tym, co pcha nas do przodu i poprzez reakcje na bieżące problemy studentów, ich diagnozowanie i wdrażanie skutecznych działań i projektów, jesteśmy w stanie sprostać nie tylko oczekiwania naszych członków i sympatyków, ale przede wszystkim całej społeczności akademickiej – kończy Krzysztof Białas.

Organizacja działa obecnie na 29 uczelniach, w tym m.in. we wszystkich uniwersytetach ekonomicznych, jednym medycznym (w Białymstoku), dziewięciu uczelniach technicznych oraz w PWSZ w Tarnowie. Najwięcej aktywistów jest na Uniwersytecie Warszawskim (108 członków i 182 sympatyków), w Szkole Głównej Handlowej (125 + 104) oraz na Uniwersytecie Gdańskim (84 + 77).

MK

NZS w liczbach

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)