Aktualności
Życie akademickie
20 Lipca
Od lewej: Christophe Paoli, Frédéric Billet, Joanna Jachimczuk-Lora, źródło: pl.ambafrance.org
Opublikowano: 2022-07-20

Palmy Akademickie dla inicjatorów Francusko-Polskiej Nagrody Naukowej

Pomysłodawcy Francusko-Polskiej Nagrody Naukowej im. Marii Skłodowskiej i Pierre’a Curie, przyznawanej od trzech lat przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, otrzymali Order Palm Akademickich. Odznaczeniem honorowane są osoby zaangażowane w rozwój stosunków dwustronnych między oboma krajami.

Insygnia kawalera Orderu Palm Akademickich wręczył w ogrodach Ambasady Francji w Polsce ambasador Frédéric Billet. Uhonorowano nimi Christophe’a Paoliego i Joannę Jachimczuk-Lorę, którzy jako byli pracownicy działu współpracy naukowej i uniwersyteckiej Ambasady Francji w Polsce podejmowali działania na rzecz rozwijania stosunków dwustronnych między Francją i Polską.

Po bogatej, międzynarodowej karierze naukowej Christophe Paoli w latach 2017–2021 pełnił funkcję attaché ds. współpracy naukowej i uniwersyteckiej w Warszawie. Został odznaczony Orderem Palm Akademickich za wkład w pogłębianie i umacnianie dwustronnych stosunków uniwersyteckich i naukowych między oboma krajami. W sposób szczególny wyróżnił się realizacją projektów na terytorium całej Polski, wykazując się przy tym doskonałym wyczuciem relacji, umiejętnością pracy w zespole oraz wyjątkową zdolnością do budowania zaufania z całym francuskim środowiskiem naukowo-akademickim i polskimi partnerami.

Z kolei Joanna Jachimczuk-Lora, podążając ścieżką kształcenia i kariery, która zaprowadziła ją z Polski do Francji i z powrotem, pracowała jako zastępczyni attaché ds. współpracy naukowej i uniwersyteckiej. Została wyróżniona za wkład w rozwój francusko-polskich stosunków akademickich i naukowych. Dzięki bliskim relacjom nawiązanym z przedstawicielami francuskich i polskich instytucji akademickich, naukowych i technicznych mogła skutecznie realizować projekty promujące mobilność studentów, miejsce kobiet w nauce i społeczności francuskojęzycznej w Polsce.

Jednym z najważniejszych osiągnięć obojga wyróżnionych było doprowadzenie do ustanowienia Polsko-Francuskiej Nagrody Naukowej im. Marii Skłodowskiej i Pierre’a Curie, która od 2019 roku jest przyznawana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i Francuską Akademię Nauk jako wyróżnienie wybitnych osiągnięć naukowych będących owocem współpracy francusko-polskiej. Oboje byli też odpowiedzialni za realizację polskiej edycji konkursu „Mój doktorat w 180 sekund”.

Pierwszy konkurs o Polsko-Francuską Nagrodę Naukową został rozstrzygnięty w 2019 r. Wręczenie odbyło się w lutym 2020 r. w Warszawie. Wyjątkowo nagrodzone zostały dwie pary laureatów: dr hab. Marcin Szwed z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Laurent Cohen z Instytutu Badań nad Mózgiem i Rdzeniem Kręgowym (Institut du Cerveau et de la Moelleépinière, ICM), a także prof. Jakub Zakrzewski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego i dr hab. Dominique Delande z Narodowego Centrum Badań Naukowych we Francji (CNRS). Tegorocznych laureatów poznamy jesienią. Dodajmy, że od ubiegłego roku roku Joanna Jachimczuk-Lora nadzoruje procedurę przyznawania Nagrody Polsko-Francuskiej, jako koordynatorka programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, tym samym kontynuując swoją misję wspierania polsko-francuskich stosunków akademickich i naukowych.

Z kolei polska edycja „Ma Thèse en 180 Secondes” odbyła się w tym roku już po raz czwarty. Zadaniem doktorantów jest przedstawienie w języku francuskim tematu swojego doktoratu w formie nagrania wideo. Mają na to nie więcej niż 3 minuty. Jurorzy i publiczność wybierają najbardziej przekonujących uczestników. Główną nagrodę – miesięczne stypendium na pobyt naukowy we Francji ufundowane przez Instytut Francuski – przyznano Michalinie Kowali z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Order Palm Akademickich ustanowiono w 1955 roku. Przyznawany jest wybitnym naukowcom oraz postaciom świata kultury i szkolnictwa za zasługi oraz wkład w promowanie kultury na świecie.

MK, źródło: FNP, Ambasada Francji

Dyskusja (0 komentarzy)