Aktualności
Życie akademickie
18 Grudnia
Źródło: www.mateuszgrochowski.pl
Opublikowano: 2020-12-18

Parlament wspólnych wartości

Parlament wspólnych wartości” – pod takim hasłem przebiegać będzie kadencja nowego przewodniczącego Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Z początkiem stycznia stanowisko to obejmie Mateusz Wojciech Grochowski.

Następcę Dominika Leżańskiego wybrano podczas XXVI Zjazdu Delegatów, który odbył się pod koniec listopada. Został nim Mateusz Wojciech Grochowski, student Wydziału Nauk o Zdrowiu i absolwent kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Będzie szesnastym przewodniczącym Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej od momentu powołania organizacji w 1995 roku. Z nowym sternikiem PSRP rozmawiamy o jego planach na najbliższą kadencję.

Co będzie dominującym motywem przyszłorocznej działalności PSRP?

Chciałbym odpowiedzieć, nie odwołując się do pandemii, która towarzyszy nam w życiu codziennym od marca tego roku, ale jako student uczelni medycznej nie mogę zignorować obecnej sytuacji. Zatem zdecydowanie wyzwaniem, przed którym stajemy, jest praca i wydarzenia w formie zdalnej. W kadencji 2019–2020 jednym z dominujących motywów było wsparcie psychologiczne i chciałbym, by ten wątek nadal był mocno obecny w działalności Parlamentu. Z nowych inicjatyw planuję projekty skierowane do studentów rozpoczynających swoją karierę na rynku pracy.

To był jeden z punktów Pana programu wyborczego. Skąd wziął się pomysł?

Widzimy duże zainteresowanie studentów i studentek w zakresie podejmowania aktywności zawodowej już w trakcie studiów – pandemia jednak nie ułatwia tego zadania, zmniejszyła się liczba miejsc pracy w podmiotach najczęściej wybieranych przez studentów. Zależy nam, by każda młoda osoba miała szansę na płynne przejście z życia studenckiego do pracy zawodowej. Odpowiednie przygotowanie zwiększa szanse na wejście na rynek od razu po ukończeniu studiów albo już w ich trakcie i na znalezienie wymarzonej pracy. Działalność Biur Karier nie zawsze wystarcza, stąd pomysł, by zaangażować w to Parlament Studentów RP.

Na którym z zaprezentowanych w kampanii pomysłów szczególnie Panu zależy, by go zrealizować w czasie swojej kadencji?

Myślę, że trudno wybrać jeden, biorąc pod uwagę szeroki zakres działalności Parlamentu Studentów RP. Pomijając przedsięwzięcia związane m.in. z organizacją wydarzeń dla samorządów, rozwojem kół naukowych, ze wsparciem psychologicznym, z działalnością Rzecznika Praw Studenta, postawiłbym na dwa. Pierwszy skierowany będzie do przedstawicieli samorządów studenckich – chcę stworzyć inicjatywę Start Młodego Samorządowca, pozwalającą osobom rozpoczynającym swoją przygodę z samorządem na zdobywanie doświadczeń pod okiem doświadczonych, starszych koleżanek i kolegów. Drugi to wspomniana akcja skierowana do wszystkich studentów, mająca na celu lepsze przygotowanie do rozpoczęcia kariery zawodowej – działania informacyjne, promocyjne, ale też szkolenia online.

Działa Pan od pewnego czasu w gremiach związanych ze szkolnictwem wyższym. W sprawowaniu funkcji przewodniczącego PSRP będzie to dla Pana jakiś handicap?

Z pewnością! Dzięki aktywności w Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz w zespole ekspertów ds. studenckich Polskiej Komisji Akredytacyjnej poszerzyłem swoją wiedzę dotyczącą jakości kształcenia i wsparcia studentów na uczelniach oraz znajomość regulacji prawnych. Nie bez znaczenia jest też doświadczenie wyniesione z Komisji Wyższego Szkolnictwa Medycznego, w której do grudnia tego roku piastowałem funkcję przewodniczącego. Poznałem dzięki temu wiele wspaniałych osób z kierunków medycznych z różnego typu uczelni. Na lepsze pojmowanie aktualnej sytuacji samorządów studenckich ma wpływ też możliwość uczestniczenia w posiedzeniach Rady Studentów kadencji 2019–2020.

Kierowanie organizacją, która reprezentuje obecnie 1,3 mln studentów, to jednak chyba wyzwanie z nieco wyższej półki? 

Cieszę się, że mogę rozpoczynać kadencję z takim doświadczeniem, wyniesionym z działalności w Komisji Wyższej Szkolnictwa Medycznego, która łączy przedstawicieli różnego typu uczelni. Kierowanie Parlamentem Studentów RP to nie tylko kolejne zadanie na mojej liście „to do”, ale przede wszystkim traktuję to jako zobowiązanie wobec osób, które uwierzyły w mój program i poparły mnie w wyborach oraz wszystkich studentek i studentów w kraju! Mam nadzieję, że w trakcie mojej kadencji – a tak naprawdę naszej, ponieważ będę działał cały czas ze swoim zespołem – uda mi się osiągnąć kolejny etap w rozwoju samorządności studenckiej, a jednocześnie zaproponować nowe, ciekawe projekty skierowane do studentów.

Ma Pan jakieś hasło, pod którym będzie przebiegać najbliższa kadencja?

Parlament wspólnych wartości” – to podstawa programu, który chcę realizować w Parlamencie Studentów RP od 1 stycznia.

Na koniec naszej rozmowy proszę wyjaśnić dającą się zauważyć w ostatnim czasie dużą aktywność białostockiego środowiska akademickiego. Mimo że leżący nieco na uboczu, Białystok ma coraz silniejszą reprezentację we władzach różnego rodzaju gremiów. Wojciech Skrodzki z Uniwersytetu w Białymstoku jest już drugą kadencję przewodniczącym Forum Uniwersytetów Polskich, Łukasz Kierznowski też z UwB sprawował do niedawna funkcję szefa Krajowej Reprezentacji Doktorantów… 

Odkąd studiuję w Białymstoku nie uznaję tej aktywności za coś wyjątkowego. Na mojej uczelni i na innych, współpracujących ze sobą w ramach Porozumienia Uczelni Białostockich, widzę niesamowicie wiele młodych, zaangażowanych osób, które chcą działać na rzecz innych. Cieszy mnie, że widzi to również środowisko, czy to uniwersytetów klasycznych zrzeszonych w FUniPie, czy doktorantów (KRD), czy wreszcie – w moim przypadku – najpierw uczelni prowadzących studia medyczne, a teraz środowisko samorządów studenckich w całej Polsce.

Dziękuję za rozmowę.

Mariusz Karwowski

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: