Michał Klimczyk ze Szkoły Doktorskiej Nauk Inżynieryjno-Technicznych na Politechnice Rzeszowskiej został nowym przewodniczącym Krajowej Reprezentacji Doktorantów. Zastąpił na tym stanowisku Jarosława Olszewskiego.
Wybory nowych władz KRD odbyły się podczas XIX Zjazdu Delegatów, który miał miejsce w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Na nowego przewodniczącego organizacji został wybrany mgr inż. Michał Klimczyk ze Szkoły Doktorskiej Nauk Inżynieryjno-Technicznych na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, pracownik pionu prorektora ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem, ekspert ds. studenckich Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. To czternasty w historii sternik KRD. Zastąpi sprawującego tę funkcję od 2021 roku Jarosława Olszewskiego.
Od początku 2022 roku reprezentuje Krajową Reprezentację Doktorantów w Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest m.in. współautorem propozycji krótkoterminowych wyjazdów zagranicznych jako jednego z wymiarów mobilności akademickiej. W latach 2014–2021 podejmował działalność samorządową m.in. w Parlamencie Studentów RP oraz Forum Uczelni Technicznych. Brał udział w procesach konsultacyjnych związanych z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W uznaniu za to zaangażowanie został uhonorowany Medalem im. Ignacego Łukasiewicza „Primus Inter Pares” dla najlepszych absolwentów Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Uczestniczył ponadto w dwóch edycjach projektu Szkoła Młodego Naukowca-Samorządowca, w wyniku którego prowadził szkolenia z zakresu praw i obowiązków doktoranta oraz zasad kształcenia w szkołach doktorskich. Prowadzi także szkolenia z zakresu idei samorządności akademickiej oraz zagadnień związanych z szeroko rozumianą jakością kształcenia. Kilka tygodni temu otrzymał nagrodę Pro Juvenes w kategorii „Najlepszy szkoleniowiec”.
Jak zaznacza nowy przewodniczący, po ukonstytuowaniu się składu Zarządu zostaną rozdzielone obszary zadaniowe oraz przydzielone funkcje wiceprzewodniczącego i sekretarza. Ponadto wraz z rozpoczęciem kadencji 2023 będą powoływani pełnomocnicy obszarowi oraz zespoły zadaniowe.
Zgodnie z moją deklaracją programową współpraca w strukturach KRD będzie miała szeroko otwarty charakter – zapowiada Michał Klimczyk.
W programie wyborczym akcentował kwestie poprawy sytuacji materialnej środowiska doktoranckiego. Zamierza rekomendować zwiększenie wysokości stypendiów, postuluje finansowanie działalności samorządów doktoranckich oraz wprowadzenie przepisów umożliwiających pobieranie przez osoby kształcące się w szkołach doktorskich zapomóg w zakresie analogicznym do studentów. Wśród priorytetów wymienił m.in. opracowanie wskaźników jakości kształcenia w szkołach doktorskich w sposób odzwierciedlający liczne, uzasadnione potrzeby środowiska. Zapowiedział poprawę komunikacji i przepływu informacji środowiskowych. Chodzi o informowanie o procesach opiniowania, podejmowanych i planowanych do podjęcia inicjatywach, a także zapraszanie do udziału w zespołach projektowych KRD wszystkich zainteresowanych osób. Zaproponował także dyskusję środowiskową na temat przedłużenia terminów złożenia rozpraw w szkołach doktorskich. W planach ma także rozwiązania zapobiegające nadinterpretacji zakazu zatrudniania doktorantów. W odniesieniu do problemów środowiska doktoranckiego tzw. starego trybu, zamierza podjąć starania na rzecz zwalniania doktorantów z kosztów postępowania. Jednym z pomysłów jest też wprowadzenie ulgi dla doktorantów w opłatach za przejazdy publicznymi środkami komunikacji miejskiej.
Krajowa Reprezentacja Doktorantów jest ogólnopolskim przedstawicielem i wyrazicielem woli środowiska doktorantów. Do jej statutowych zadań należy m.in. promowanie środowiska doktorantów, a także jego potrzeb edukacyjnych, socjalnych, ekonomicznych i kulturalnych; przedstawianie wniosków w sprawach dotyczących ogółu doktorantów, w tym opiniowanie projektów aktów normatywnych; ochrona praw i interesów doktorantów w kraju oraz polskich doktorantów za granicą; dbanie o podnoszenie jakości kształcenia doktorantów; wspieranie i promowanie samorządności doktorantów; kreowanie i promowanie w środowisku doktoranckim postaw nastawionych na aktywne współdziałanie w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego; wspieranie mobilności doktorantów oraz prowadzenie działalności upowszechniającej naukę.
Mariusz Karwowski