Naukowcy z Politechniki Lubelskiej zbudowali innowacyjne stanowisko do walcowania. Chodzi o walcarkę skośną sterowaną numerycznie. Umożliwia ona szybkie i precyzyjne tworzenie pojedynczych metalowych elementów o różnej wielkości.
Badaczy wspierała amerykańska firma Parker Hannifin. Specjalizuje się ona w technologii napędu i sterowania, projektując rozwiązania inżynieryjne dla wielu branż, od lotnictwa, poprzez medycynę i sport, a kończąc na rozrywce.
Współpracę z firmą Parker Hannifin rozpoczęliśmy w 2017 r. Jej efektem jest walcarka sterowana numerycznie, która należy do nowej klasy obrabiarek do plastycznego kształtowania metali i ich stopów. Nasza walcarka umożliwia wytwarzanie wielkogabarytowych przedkuwek i wydłużonych odkuwek, takich jak osie i wały. Jej zaletą jest produkcja zarówno pojedynczych elementów, jak i wyrobów w dużych seriach i produkcji masowej – mówi rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater, kierownik 6-osobowego zespołu z Katedry Komputerowego Modelowania i Technologii Obróbki Plastycznej.
Jednostka funkcjonuje na Wydziale Mechanicznym, a jej głównym obszarem działalności naukowej jest obróbka metali, technologie procesów walcowania skośnego i poprzecznego czy kucie matrycowe stali. Właśnie tu tworzone są nowe rozwiązania umożliwiające dalszy rozwój polskich kuźni. Elementy kute stosuje się m.in. w samolotach czy samochodach, gdzie stanowią ok. 30% masy całej konstrukcji. Znajdują zastosowanie także w maszynach, a także do wykonania narzędzi i przedmiotów codziennego użytku.
Eksperci Parker Hannifin, poza dostarczeniem odpowiednich elementów do skonstruowania urządzenia, pomogli naukowcom w aplikacji precyzyjnych siłowników elektrycznych w zaprojektowanej przez nich walcarce. Po raz pierwszy rozwiązanie to zostało zastosowane w Polsce. Zastosowano cztery elektrosiłownki ETH napędzane serwomechanizmem. Trajektoria ich ruchu jest modelowana na bazie pliku CAD konwertowanego do G-code, dzięki któremu w czasie rzeczywistym synchronicznie zadawane są komendy ruchu każdemu z siłowników przy wykorzystaniu sieci EtherCAT. Funkcjonalność rozwiązania zapewnia kontroler ruchu firmy Parker Hannifin.
Dzięki połączeniu naszych siłowników z wiedzą naukowców z Politechniki Lubelskiej powstało rozwiązanie odpowiadające na realne potrzeby rynkowe. Opracowujemy wiele innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu i cieszymy się, że pomagają one tworzyć kolejne, które znajdą wykorzystanie w polskiej branży kuzienniczej – podkreśla Vladimira Fadrna, Marketing Communications Leader na Europę Środkową i Wschodnią w Parker Hannifin.
Dzięki technologicznym nowinkom rozwiązanie stworzone przez lubelskich naukowców charakteryzuje się krótszym czasem kształtowania wyrobu w porównaniu do kucia swobodnego. Zwiększona dokładność wykonania detalu minimalizuje z kolei straty materiałowe przy obróbce wykańczającej.
Urządzenie stoi obecnie w uczelnianym laboratorium. Korzystają z niego studenci realizujący prace inżynierskie i magisterskie. Naukowcy pracują nad zwiększeniem dokładności, z jaką walcarka wykonuje detale.
Parker Hannifin jest liderem w dziedzinie technologii napędu i sterowania, znajdującym się wśród 250 największych przedsiębiorstw magazynu Fortune. Od ponad 100 lat dostarcza rozwiązania inżynieryjne o szerokim zakresie na różnorodne rynki przemysłowe. Pierwsze biuro Parker Hannifin w Polsce zostało otwarte w 1992 roku. Trzy lata później, w podwrocławskich Siechnicach, uruchomiono pierwszą fabrykę. Obecnie firma ma w Polsce cztery placówki, w tym dwa zakłady produkcyjne, w których w sumie zatrudnia 820 pracowników.
źródło: PL