Aktualności
Badania
29 Czerwca
Źródło: www.pollub.pl
Opublikowano: 2022-06-29

Naukowcy z PL znaleźli sposób na zmniejszenie ilości odpadów

Biodegradowalną kompozycję polimerową przeznaczoną do wytwarzania opakowań, jednorazowych naczyń i sztućców, które ulegają naturalnemu rozkładowi pod wpływem czynników biologicznych, opracowali naukowcy Politechniki Lubelskiej. Ich wynalazek został doceniony na międzynarodowych wystawach.

Jak zwykle w czasie sezonu wakacyjnego gwałtownie rośnie liczba wykorzystywanych jednorazowych kubeczków, talerzyków, sztućców i słomek. Wzrasta tym samym ilość odpadów z niebiodegradowalnych tworzyw polimerowych. Chcąc przeciwdziałać temu zjawisku, naukowcy poszukują materiałów alternatywnych, które mogłyby być utylizowane poprzez biodegradację zaraz po użyciu. Idea ta przyświecała również badaczom z Politechniki Lubelskiej. Dwóch z nich – dr hab. inż. Emil Sasimowski oraz mgr inż. Łukasz Majewski z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych na Wydziale Mechanicznym PL – stworzyło biodegradowalną kompozycję polimerową przeznaczoną do wytwarzania opakowań, jednorazowych naczyń i sztućców, które ulegają naturalnemu rozkładowi właśnie pod wpływem czynników biologicznych.

Nasza kompozycja składa się z polimeru i napełniacza pochodzenia roślinnego. Biodegradowalny poli(bursztynian butylenu) stanowiący osnowę kompozycji, wymieszany jest z 10%–50% zmielonych otrębów pszennych o wielkości ziaren poniżej 0,2 mm – wyjaśnia dr hab. inż. Emil Sasimowski.

Dzięki zastosowaniu otrębów, stanowiących produkt uboczny przemiału zbóż, koszty zastosowania opracowanej kompozycji polimerowej są o wiele niższe w porównaniu do nienapełnionych tworzyw biodegradowalnych. Ponadto obecność otrębów znacznie przyspiesza proces biodegradacji w warunkach kompostowania. Dodatkową zaletą kompozycji jest to, że może być przetwarzana w podobnych warunkach, co popularne tworzywa petrochemiczne oraz z wykorzystaniem konwencjonalnych wtryskarek i wytłaczarek stosowanych w przetwórstwie tworzyw polimerowych.

Po zakończeniu eksploatacji odpady z biodegradowalnej kompozycji polimerowej będzie można bez obaw wyrzucić do pojemnika na odpady „bio”, skąd trafią do lokalnej kompostowni, stając się składnikiem kolejnego ekologicznego surowca – opisuje cały proces mgr inż. Łukasz Majewski.

Wynalazek lubelskich inżynierów został doceniony na dwóch międzynarodowych wystawach wynalazków: Geneva Inventions 2022 oraz iENA 2021, na których otrzymał złote medale.

źródło: PL

Dyskusja (0 komentarzy)