Aktualności
Badania
09 Marca
Fot. J. Krzysiak
Opublikowano: 2023-03-09

Nowe możliwości badawcze dzięki tandemowemu spektrometrowi mas

Jakiego rodzaju zanieczyszczenia występują w ściekach szpitalnych, komunalnych i wodach powierzchniowych? Jaka jest ich ilość i trwałość w środowisku? W udzieleniu odpowiedzi na te pytania naukowcom z Politechniki Lubelskiej pomoże tandemowy spektrometr mas.

Nowe urządzenie to – jak opisują inżynierowie z Politechniki Lubelskiej – spektrometr mas o budowie sprzężonej kwadrupola (cztery, symetrycznie ułożone, równoległe metalowe pręty) i analizatora czasu przelotu (TOF). Uzupełni infrastrukturę sprzętową Wydziału Inżynierii Środowiska PL. Za jego pomocą będzie można określić i zbadać stężenie kilkudziesięciu tysięcy związków organicznych nawet wtedy, gdy występują one w złożonych mieszaninach, a ich stężenie jest bardzo niskie.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dwóch mechanizmów oddzielania od siebie jonów substancji w badanych próbach. Mechanizmy te zachodzą w odrębnych elementach urządzenia, tak zwanym kwadrupolu, który działa jak filtr przepuszczający tylko określone jony, oraz analizatorze czasu przelotu, który różnicuje jony, wykorzystując różnice w prędkości ich przemieszczania się w próżni –tłumaczy prof. Małgorzata Pawłowska, kierownik Katedry Konwersji Biomasy i Odpadów w Biopaliwa PL.

Tandemowy spektrometr mas posłuży lubelskim naukowcom do badania cytostatyków (leków stosowanych w walce z chorobami nowotworowymi), antybiotyków, wybranych hormonów w ściekach szpitalnych, komunalnych i wodach powierzchniowych.

Tego typu sprzęt pozwala nie tylko z dużą czułością i dokładnością oznaczać zawartość badanych cząsteczek w skomplikowanych mieszaninach, ale również wiele dowiedzieć się na temat struktury związku. Zakres jego zastosowania jest szeroki, bo analizować możemy związki o masie do 10 tys. amu (jednostka masy atomowej), przy wysokiej rozdzielczości ok. 60 tys. – wyjaśnia prof. Jacek Czerwiński z Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska PL.

Lubelscy naukowcy wskazują na unikalne cechy urządzenia, takie jak: wysoka czułość, niezawodność oraz niezwykła dokładność i precyzja otrzymywanych wyników.

Głównymi jego zaletami są możliwości związane z  bardzo wysoką rozdzielczością i granicami oznaczalności sięgającymi pikogramów, czyli 10 -12 g – informuje prof. Czerwiński.

Tandemowy spektrometr mas kosztował blisko 2,4 mln zł. Kilka tygodni temu informowaliśmy o innym nabytku lubelskiej uczelni. Za 5 mln zł zakupiono nowoczesny nanotomograf.

źródło: PL

Dyskusja (0 komentarzy)