Aktualności
Konferencje
17 Czerwca
Źródło: Uniwersytet w Białymstoku
Opublikowano: 2022-06-17

Romantycy wobec tradycji wileńskiego środowiska filologicznego

Wileńskie środowisko literackie, osobowości wileńskich badań filologicznych czy dziedzictwo filologii wileńskiej w kulturach środkowoeuropejskich i wschodnioeuropejskich – to tylko niektóre z tematów międzynarodowej konferencji, którą organizują ją wspólnie badacze z Polski i Litwy. Wydarzenie odbędzie się 21 czerwca.

Konferencję zorganizowano w ramach Roku Romantyzmu Polskiego uchwalonego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na upamiętnienie 200. rocznicy zapoczątkowania prądu romantycznego w kulturze polskiej. Za symboliczną datę uznaje się rok 1822, gdy w Wilnie wydano I tomu Poezyj Adama Mickiewicza.

W spotkaniu pt. „Adam Mickiewicz i romantycy wobec tradycji wileńskiego środowiska filologicznego (1795–1864). Osobowości – idee – dzieła – konteksty europejskie” weźmie udział kilkudziesięciu badaczy z Polski i Litwy. W trakcie czterech sesji podejmą oni takie tematy jak: „Tradycja badań mickiewiczowskich w okresie międzywojennym w Wilnie”, „Rozprawy filologiczne Joachima Lelewela”, „Filologia klasyczna i przyjaźń. O źródłach filomackiej towarzyskości”, „Słownictwo florystyczne Adama Mickiewicza na tle polszczyzny północnokresowej”, „Środowisko filomackie a wileńscy wolnomularze”.

Konferencja odbędzie się w formule hybrydowej: część uczestników sesji wystąpi stacjonarnie w Białymstoku, pozostali połączą się online. Na miejsce obrad wybrano Książnicę Podlaską. Wydarzenie organizują: Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód” na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, Wydział I Filologiczny Polskiej Akademii Umiejętności, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Akademia Edukacji Uniwersytetu Witolda Wielkiego.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej Wydziału Filologicznego UwB.

MK

Obecność romantyzmu


Dyskusja (0 komentarzy)