Aktualności
Konferencje
13 Grudnia
Źródło: www.wieslawnowinski.com
Opublikowano: 2021-12-13

Seminarium ICM z twórcą atlasów ludzkiego mózgu

Prof. Wiesław Nowiński, twórca „najwspanialszych na świecie” atlasów ludzkiego mózgu, będzie gościem kolejnego seminarium organizowanego przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie online już w czwartek 16 grudnia.

Prof. Wiesław Nowiński to polski naukowiec, profesor w dziedzinie nauk technicznych, innowator, przedsiębiorca, pionier i wizjoner. Jest laureatem wielu prestiżowych światowych nagród, w tym III edycji konkursu „Wybitny Polak. Ma na swoim koncie 578 publikacji naukowych (h-index = 48, i10-index = 178 (Google Scholar). Znalazł się wśród 2% najlepszych naukowców na świecie (lista Stanford). Jest autorem 71 udzielonych patentów (23 US, 11 EP) i 68 złożonych wniosków patentowych (19 US, 21 EP). Laureat 45 nagród, w tym 30 od czołowych towarzystw medycznych (dwa radiologiczne Oskary, Pioneer in Medicine) i 3 za innowacyjność (Europejski Wynalazca Roku 2014 (w pierwszej trójce). Otrzymał tytuł Wybitnego Polaka na świecie w 2012 roku. Został upamiętniony na znaczku wydanym przez Pocztę Polską w 2018 roku ku czci polskich wynalazców stulecia (wśród dwóch żyjących wynalazców).

Wśród jego niezliczonych dokonań na szczególne wyróżnienie zasługuje komputerowa mapa mózgu. Stworzył wraz ze swoim zespołem 35 produktów atlasu mózgu licencjonowanych do 67 firm i instytucji, dystrybuowanych do około 100 krajów. Podczas seminarium uczony podzieli się swoim doświadczeniem w tworzeniu atlasów mózgu i rozwoju aplikacji wykorzystujących atlas do neuroedukacji, badań mózgu, neurologii, udaru mózgu, psychiatrii, neuroradiologii i neurochirurgii do głębokiej stymulacji mózgu.

Spotkanie w formule zdalnej odbędzie się w czwartek, 16 grudnia, o godz. 16:00. Udział w nim jest bezpłatny. Rejestracja: https://supercomputingfrontiers.eu/2021/seminars/.

To już dwudzieste seminarium poświęcone informatyce i naukom obliczeniowym w ramach cyklu Virtual ICM Seminars in Computer and Computational Science. Spotkania są kontynuacją corocznej konferencji „Supercomputing Frontiers Europe”. Od początku cyklu wzięło w nich udział ponad 1500 osób z niemal wszystkich stref czasowych, a stronę supercomputingfrontiers.eu z bibliotekami nagrań prelegentów odwiedziło ponad 17 tys. gości ze 122 krajów.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)