Aktualności
Konkursy
23 Listopada
Źródło: Innspace
Opublikowano: 2020-11-23

Kosmiczny zespół Innspace z PWr dwukrotnie na podium

Zespół Innspace, tworzony przez studentów i doktorantów Politechniki Wrocławskiej,  dwukrotnie stanął na podium międzynarodowych konkursów kosmicznych.

Najpierw 5-osobowy zespół w składzie: Justyna Pelc, Hubert Gross, Magdalena Łabowska, Milena Michalska i Arkadiusz Kołodziej okazał się najlepszy w hackathonie ActInSpace. To międzynarodowy konkurs kosmiczny, który odbywa się w kilkudziesięciu krajach jednocześnie. Zespół Innspace zwyciężył w finale lokalnym w Niemczech, kwalifikując się tym samym do etapu międzynarodowego we Francji, w którym do wygrania jest lot paraboliczny ZeroG.

Podczas konkursu drużyny miały 24 godziny na przygotowanie rozwiązania jednego z kilkudziesięciu problemów, zgłoszonych przez firmy z sektora kosmicznego i powiązanych sektorów. Polska drużyna zajęła się tematem wykorzystania danych zbieranych przez auta. Ich projekt, nazwany Demeter, zakładał ich wykorzystanie w połączeniu z danymi satelitarnymi i innymi bazami danych w rolnictwie. 

Jeżeli myślimy o autach i naszym otoczeniu, automatycznie myślimy o negatywnym wpływie pojazdów na stan środowiska. Nie jesteśmy w stanie zrezygnować z aut, ale znaczny ruch samochodowy można wykorzystać też na naszą korzyść. Dzisiejsze auta zbierają znaczną ilość danych o otoczeniu, a dane te mogą nam posłużyć do stworzenia modelu, który przewidywałby wzrost upraw. Dzięki temu produkcja pożywienia mogłaby być bardziej efektywna – tłumaczy Magdalena Łabowska.

Z kolei w finale konkursu Student Aerospace Challenge drużyna z Wrocławia sięgnęła po jedną z trzech nagród – Ariane Group Prize. W tym europejskim konkursie poświęconym tematyce lotów suborbitalnych studenci mają za zadanie opracować jedno z 10 zagadnień zaproponowanych przez organizatorów. Przez kilka miesięcy członkowie Innspace – Justyna Pelc, Małgorzata Popiel, Magdalena Łabowska, Piotr Torchała i Beata Suścicka – pracowali nad analizą rynku pasażerskich lotów suborbitalnych. Projekt otrzymał patronat Polskiej Agencji Kosmicznej. 

W ramach pracy nad projektem przeprowadziliśmy badanie na grupie prawie 300 osób z ponad 25 krajów, a wyniki posłużyły nam do przygotowania rekomendacji. Chcieliśmy nie tylko zbadać rynek związany z turystyką kosmiczną, ale też zbadać potencjał lotów suborbitalnych jako środka transportu międzykontynentalnego – mówi Justyna Pelc, lider zespołu Innspace. 

Innspace to grupa studentów i doktorantów PWr, która zajmuje się tematami związanymi z kosmosem. Tworzą ją architekci, konstruktorzy, robotycy i programiści. Efektem ich współpracy są liczne sukcesy: pierwsza nagroda w paryskim konkursie Student Aerospace Challenge 2019 i piąta lokata w prestiżowym amerykańskim Mars Colony Prize 2019.

MK

Ogloszenie wynikow ActInSpace

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: