Aktualności
Konkursy
03 Kwietnia
Laureaci konkursu z członkami kapituły i prof. Mariuszem Malinowskim, prorektorem ds. nauki PW, źródło: www.pw.edu.pl
Opublikowano: 2023-04-03

Inżynierowie z Politechniki Wrocławskiej z Nagrodą Siemensa i PW

Projekt mający na celu rozwój współpracy społeczności akademickiej i przedsiębiorstw w obszarze monitoringu i wymiany danych dotyczących parametrów pracy odnawialnych źródeł energii oraz magazynów energii zwyciężył w konkursie o Nagrodę Siemensa i Politechniki Warszawskiej. Zwycięzcy z Politechniki Wrocławskiej otrzymali 25 tys. zł.

Tegoroczna edycja została zorganizowana w nowej formule pod hasłem „Dane dla środowiska”. Zgłaszane projekty miały w szczególności uwzględniać wykorzystanie danych oraz zagadnienia zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności. Finaliści zaprezentowali swoje pomysły 31 marca podczas Demo Day.

Chcemy, aby podejmowana tematyka nie tylko przyczyniała się do wdrożeń innowacyjnych projektów, ale przede wszystkim była odpowiedzialna społecznie, kształtowała i ugruntowywała świadome postawy wynalazców i pomysłodawców, uważnie wsłuchujących się zarówno w środowisko, jak i ludzkie potrzeby – mówił prof. Krzysztof Zaremba, rektor Politechniki Warszawskiej.

Oceniając projekty, kapituła brała pod uwagę przede wszystkim opis koncepcji, zbieżność z obszarem tematycznym konkursu i potencjał wdrożeniowy.

Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 25 tys. zł zdobył zespół z Politechniki Wrocławskiej w składzie: prof. Tomasz Sikorski, dr hab. inż. Jacek Rezmer, dr inż. Jarosław Szymańda, mgr inż. Anna Ostrowska, inż. Angelika Jesionka, inż. Mateusz Kowal, inż. Wojciech Frydlewicz. Ich projekt „Most wymiany danych oraz doświadczeń w obszarze zielonej transformacji” polega na rozwoju współpracy społeczności akademickiej i przedsiębiorstw w obszarze monitoringu i wymiany danych dotyczących parametrów pracy odnawialnych źródeł energii oraz magazynów energii. W tym celu zaplanowano rozszerzenie dostępu i wykorzystania długoterminowych danych pochodzących z Badawczego Systemu Fotowoltaicznego i Bateryjnego Magazynu zainstalowanych na kampusie Politechniki Wrocławskiej. Utworzona infrastruktura i rozwiązania będą dostępne dla studentów i doktorantów, a także zespołów badawczych.

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 15 tys. zł otrzymał projekt realizowany we współpracy firmy Tenneco Automotive Eastern Europe i Politechniki Śląskiej – „Badania eksperymentalne i numeryczne selektywnej redukcji katalitycznej dla samochodów z silnikiem o zapłonie samoczynnym”.  Jego celem było przeprowadzenie badań eksperymentalnych i numerycznych dla układu selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) samochodu osobowego z silnikiem diesla. Powstała praca doktorska, której efekty zostały wdrożone w przemyśle. Opracowany układ SCR jest obecnie wdrażany do produkcji seryjnej i finalnej sprzedaży na europejskim rynku części zamiennych.

Trzecie miejsce zajął zespół z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który za projekt „HOGWEED – urządzenie do mikrofalowego niszczenia roślin inwazyjnych” otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Emitowane przez urządzenie promieniowanie powoduje nagrzewanie roślin i podłoża, w tym korzeni, a w konsekwencji denaturację białka i unicestwienie roślin inwazyjnych. Zaletą metody jest potwierdzony brak negatywnego wpływu promieniowania MW na glebę i siedlisko. Dodatkowo w pojeździe zastosowano podwozie, które umożliwia poruszanie się nawet w trudnym terenie.

W wydarzeniu, które odbyło się w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW, uczestniczyli przedstawiciele świata nauki i biznesu, a także reprezentanci studentów i doktorantów. Demo Day był okazją do networkingu, nawiązania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń.

źródło: PW

Dyskusja (0 komentarzy)