Aktualności
Konkursy
17 Grudnia
Źródło: www.agh.edu.pl
Opublikowano: 2021-12-17

Wyłoniono studenckich EKOinnowatorów

Lodz Solar Team z Politechniki Łódzkiej i Koło Naukowe Eko-Energia z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie sięgnęły po tytuł EKOinnowatorów w konkursie organizowanym przez Instytut Zrównoważonej Energetyki. Studenckim EKOinnowatorem została Katarzyna Suchorowiec z AGH.

EKOinnowatorzy to ogólnopolski projekt kierowany do studenckiego ruchu naukowego, którego celem jest wybór najbardziej ekoinnowacyjnych projektów, a także wyłonienie kół naukowych i studentów wyróżniających się w działalności naukowej i organizacyjnej o charakterze proekologicznym. W trzeciej edycji konkursu wzięli udział przedstawiciele 12 uczelni. Gala Finałowa, do której zakwalifikowano 35 prezentacji, odbyła się w Krakowie.

EKOinnowacyjnym Kołem Naukowym zostało SKN Eko-Energia, działające przy Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Powstało w 2007 roku. Jest jednym z największych kół naukowych AGH, skupiając wielu aktywnych studentów z różnych wydziałów, m.in. Energetyki i Paliw czy Zarządzania. Opiekunem Koła jest mgr inż. Maciej Żołądek z Katedry Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego.

Jury doceniło całokształt działań w ciągu ostatnich lat, w tym oryginalność i potencjał biznesowy oraz najważniejsze osiągnięcia. Studenci stworzyli m.in. turbinę wiatrową WINDY ze zintegrowanym układem umożliwiającym regulację prędkości wiatru w objętości turbiny poprzez zastosowanie dyfuzora ze zmienną średnicą. Pracują również nad utworzeniem laboratorium konwersji energii słonecznej, które pozwoli na poszerzenie wiedzy o odnawialnych źródłach energii, zrównoważonym rozwoju energetycznym, a także umożliwi studentom pracę badawczą na zaawansowanym poziomie, z długoletnią perspektywą. Możliwe będzie ocenienie wpływu różnych elementów wspomagających fotowoltaikę oraz rozpatrzenie różnych koncepcji wykorzystania energii słonecznej w systemach fotowoltaicznych. Przed kilkoma tygodniami SKN Eko-Energia zdobyło nagrodę główną w 11. edycji ogólnopolskiego konkursu dla młodych naukowców StRuNa.

Za EKOinnowacyjny Projekt Studencki uznano Lodz Solar Team – inicjatywę studentów Politechniki Łódzkiej w ramach SKN Miłośników Motoryzacji Instytutu Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego PŁ. Od 6 lat z sukcesami pracują nad konstrukcją pojazdów napędzanych energią słoneczną. Na swoim koncie mają wiele osiągnięć oraz wyróżnień. Zapisali się na kartach historii jako pierwszy w historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej projekt naukowo-badawczy, który zaowocował budową premierowego polskiego pojazdu elektrycznego napędzanego energią słoneczną – Eagle One. Jego debiut odbył się w zawodach Bridgestone World Solar Challenge 2015 w Australii. Już rok później, studenci wyruszyli na wyprawę przez Południową Afrykę, gdzie zapoczątkowali klasę Cruiser (pojazdów miejskich).

Zgromadzone doświadczenie pozwoliło skonstruować nowy pojazd – Eagle Two, który wystartował w kolejnej edycji zawodów Bridgestone World Solar Challenge w roku 2017, gdzie na metę dotarł jako pierwszy w historii tego wydarzenia samochód 5-osobowy. W 2019 roku zespół zdobył m.in. drugie miejsce w teście praktyczności na Mistrzostwach Świata Samochodów Solarnych w Australii, a także uznanie samochodu za najbardziej stylowy przez samych przedstawicieli Tesli. W tym roku zaprezentowali najnowszą odsłonę Eagle Two.

W kategorii Student EKOinnowator triumfowała inż. Katarzyna Suchorowiec, absolwentka inżynierii biomedycznej na Wydziale Elektrotechniki, Automatyi, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, a obecni studentka II roku SUM Inżynierii Materiałowej na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH oraz III roku Ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Można pomyśleć: skąd takie nietypowe połączenie?. Wynika ono przede wszystkim z moich zainteresowań, które łączą inżynierię materiałową i jej stronę ekonomiczną – wyjaśnia Katarzyna Suchorowiec. – Obecnie zdajemy sobie sprawę, że do kosztów tworzenia nowych materiałów użytkowych należy doliczyć koszty obciążenia dla środowiska po ich zużyciu, do tej pory marginalizowane, a czasem wręcz pomijane. Dlatego interesuje mnie poszukiwanie i opracowywanie materiałów, które mogą spełniać więcej niż jedną funkcję, jednocześnie w jak najmniejszym stopniu oddziałując na środowisko, co bezpośrednio łączy się także z koncepcją gospodarki o obiegu zamkniętym – i w moich różnych aktywnościach staram się podejmować tematy z tym związane. Temat mojej pracy magisterskiej to „Projekt materiału kompozytowego funkcjonalnego magazynującego energię cieplną (PCM)”, natomiast w pracy licencjackiej staram się rozważyć czynniki wpływające na zależność pomiędzy wzrostem gospodarczym a degradacją środowiska na przykładzie państwa wysokorozwiniętego oraz rozwijającego się. Mój najważniejszy autorski projekt dotyczy nowoczesnych, w 100% biodegradowalnych nawozów do roślin o regulowanym uwalnianiu. Pracuję również w zespole opracowującym biodegradowalny karton ma mleko, a także nad całkowicie ulegającymi biodegradacji opakowaniami dla zastosowań w medycynie.

WYRÓŻNIENIA

OSIĄGNIĘCIA NAUKOWE

  • Łukasz Sobol  – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

POPULARYZACJA NAUKI

  • Koło Naukowe Energetyków  – Politechnika Warszawska
POTENCJAŁ WDROŻENIOWY
  • AGH 3D BLDC  – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
INNOWACJE EKOLOGICZNE
  • Badanie interakcji między grzybami entomopatogenicznymi a roślinami uprawnymi  – Politechnika Wrocławska
INNOWACJE TECHNOLOGICZNE
  • UAVVaste  – Politechnika Poznańska
INNOWACJE SPOŁECZNE
  • Koło Naukowe Green Kozminski  – Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
NAJLEPSZA PREZENTACJA
  • Jan Kostecki  – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
NAGRODA PUBLICZNOŚCI
  • PUT Solar Dynamics  – Politechnika Poznańska

MK, źródło: www.instytutze.org, AGH

Dyskusja (0 komentarzy)