Podczas finałowej gali w Warszawie rozdano Studenckie Noble. Każdy z dziewięciorga laureatów reprezentujących różne obszary nauki i sztuki otrzymał w nagrodę 5 tys. zł. Przyznano również specjalną nagrodę za odpowiedzialne zarządzanie zasobami, jakimi dysponujemy.
Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. To jedyny ogólnopolski konkurs stypendialny w pełni tworzony przez organizację studencką. Umożliwia wyróżniającym się studentom prezentację osiągnięć naukowych i artystycznych. Laureaci wybierani są na podstawie kryteriów, wśród których znajdują się m.in.: oceny ze studiów, aktywność naukowa, społeczna oraz artystyczna, współpraca z czasopismami naukowymi oraz działalność w samorządzie studenckim i organizacjach studenckich. W konkursie mogą udział brać zarówno studenci uczelni publicznych, jak i niepublicznych.
W tym roku nadesłano 840 zgłoszeń, spośród których wyłoniono 85 finalistów. W kolejnym etapie komisja konkursowa, złożona z 49 naukowców z 18 uczelni, wyłoniła 9 najzdolniejszych studentów. Ich nazwiska poznaliśmy podczas Gali Finałowej, która odbyła się w sobotę, 27 maja, w Warszawie. Oto zwycięzcy XIV edycji:
W tym roku przyznano też nagrodę specjalną, związaną z działaniami 3W (woda-wodór-węgiel), dotyczącymi odpowiedzialnego zarządzania zasobami, jakimi dysponujemy, w celu aktywizacji społeczeństwa, biznesu, świata nauki i administracji państwowej na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarki. Otrzymał ją Michał Cichowicz, student inżynierii chemicznej i procesowej oraz automatyki, elektroniki, elektrotechniki i technologii kosmicznych na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Ukończył na tej uczelni również 3 inne kierunki: automatyka i robotyka, elektrotechnika oraz mechanika i budowa maszyn. Udziela się w wielu kołach naukowych i organizacjach studenckich. Bierze udział również w projektach badawczych, występuje na konferencjach i posiada 4 zgłoszenia patentowe w UPRP.
Każdy z laureatów otrzymał nagrodę w wysokości 5 tys. zł ufundowaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Dodatkowo Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego wręczyła im złote indeksy Akademii Humanitas.
MK