Aktualności
Nagrody
18 Listopada
Opublikowano: 2022-11-18

Student WSIiZ w Rzeszowie z nagrodą Wytwórni Filmów Oświatowych

Yevhenii Shulha, student grafiki komputerowej i produkcji multimedialnej w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, otrzymał nagrodę główną w konkursie Wytwórni Filmów Oświatowych na najlepszy projekt plakatu przyrodniczego filmu dokumentalnego pt. „Trwanie”.

Celem konkursu było wyłonienie i wytypowanie do realizacji projektu graficznego, który stanie się plakatem promującym przyrodniczy film dokumentalny pt. „Trwanie” i zostanie wykorzystany jako podstawa do tworzenia grafiki materiałów promocyjnych i dystrybucyjnych filmu. Konkurs miał charakter otwarty. Mogli w nim wziąć udział wszyscy chętni, ale głównymi adresatami byli graficy, projektanci, artyści plastycy oraz osoby zajmujące się projektowaniem graficznym. Nagrodę główną otrzymał Yevhenii Shulha, student I roku grafiki komputerowej i produkcji multimedialnej w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Zawsze zawsze marzyłem o zrobieniu plakatu do filmu Pomysł na plakat przyszedł mi do głowy niemal od razu, ale na samym początku miałem co najmniej 3 koncepcje, które udało mi się zrealizować. Proces tworzenia plakatu zajął mi około 5 godzin. Jego podstawę wykonałem w programie Blender 3D, a następnie udoskonaliłem w Photoshopie – mówi pochodzący z Ukrainy Yevhenii Shulha.

Jego zdaniem do stworzenia plakatu filmowego potrzebne są dwie umiejętności: analiza idei filmu oraz poprawne przedstawienie tej idei z uwzględnieniem wszystkich zasad wizualizacji.

Po obejrzeniu filmu „Trwanie” wyróżniłem trzy główne tematy: przyrodę, dzieciństwo, zjawiska paranormalne. W rezultacie bardzo łatwo połączyłem je w jedną ogólną ideę, czyli odległość współczesnych ludzi od natury i zawartej w niej magii. Naszą naturę symbolizuje „Drzewo Życia”. Jeśli przyjrzymy się uważnie, serce bije w korze. Jest już jednak dość małe i ledwo walczy – tak jak przyroda, która jest coraz bardziej zabijana przez ludzkość każdego dnia. Ale samo drzewo trzyma się mocno skały i nie zamierza tak łatwo się poddać – opisuje Yevhenii Shulha i kontynuuje: – Cała kompozycja jest daleko poza chmurami, daleko od ludzkiego życia i ludzkich myśli. Niestety, kiedy dorastamy, stajemy się coraz bardziej przywiązani do siebie, do naszej rodziny, do naszych przyjaciół. Przestajemy myśleć o tym, co nas otacza, jaką cenę świat płaci za to, by nas wykarmić. Nie boimy się już strasznych potworów ukrywających się pod naszym łóżkiem czy w szafie. Straszne historie wydają nam się zabawną fikcją, a ludzie, którzy udowodnią, że widzieli coś mistycznego, są postrzegani jako szaleńcy. Wraz z nią natura wyniosła nasze dzieciństwo w przestworza, w postaci małej ogrodowej huśtawki. Nie powinniśmy postrzegać tych wszystkich refleksji jako długiego i nudnego procesu. Jest to raczej chwilowa idea, którą trudno od razu wyjaśnić słowami – dodaje autor.

Wytwórnia Filmów Oświatowych jest producentem filmowym łączącym wieloletnią tradycję i nowoczesność. Dorobek Wytwórni to ponad 4500 filmów obejmujących różne obszary tematyczne. Wiele z niech zaliczanych jest dziś do klasyki filmu polskiego. Obrazy wyprodukowane w Wytwórni zdobyły ponad 1200 nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych. WFO pełni swą misję nieprzerwanie od lat czterdziestych XX wieku pod tym samym adresem: przy ulicy Kilińskiego 210 w Łodzi.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)