Aktualności
Szkoły wyższe
01 Marca
Opublikowano: 2022-03-01

Uczelnie zawieszają współpracę z rosyjskimi instytucjami naukowymi

Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Wrocławski, jako pierwsze, zawiesiły współpracę z rosyjskimi uczelniami i instytucjami naukowymi. To reakcja na militarną agresję na Ukrainę.

Odpowiedź środowiska akademickiego i naukowego na inwazję na Ukrainę nie ogranicza się tylko do odbierania Rosji organizacji ważnych wydarzeń. Informowaliśmy już o zmianie formuły tegorocznego Międzynarodowego Kongresu Matematyków, który w całości odbędzie się online, oraz odwołaniu międzynarodowego kongresu antropologów IUAES. Zdecydowane kroki podejmują też polskie uczelnie.

Prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, potępiając „niewyobrażalny akt przemocy wobec wolnego i suwerennego państwa”, postanowił – przy pełnym poparciu Senatu UJ – wstrzymać współpracę z rosyjskimi uczelniami i ośrodkami badawczymi do czasu zakończenia działań zbrojnych i wycofania wojsk rosyjskich z terenu Ukrainy.

W tych dramatycznych dniach dla narodu ukraińskiego i całego współczesnego świata Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego zwraca się z apelem do środowisk akademickich i naukowych Federacji Rosyjskiej o stanowcze i jednoznaczne potępienie wojny prowadzonej przeciw Ukrainie. Jesteśmy przekonani, że badania naukowe i kształcenie kolejnych pokoleń winny służyć przede wszystkim dobru ludzkości, a nie wspieraniu działań wymierzonych przeciwko innym narodom. Uważamy, że jednoznaczny głos sprzeciwu wobec zbrojnych działań prowadzonych przez Rosję na Ukrainie i apel o rozpoczęcie rozmów pokojowych może mieć wielkie znaczenie dla światowego pokoju – czytamy w stanowisku Senatu UJ.

Uchwałę o podobnej treści przyjął Senat Uniwersytetu Wrocławskiego, który zobowiązał rektora, prof. Przemysława Wiszewskiego, do zamrożenia ze skutkiem natychmiastowym współpracy z uczelniami i innymi instytucjami naukowymi Federacji Rosyjskiej.

Jednocześnie zwracamy się do środowiska akademickiego Federacji Rosyjskiej, w szczególności współpracujących z Uniwersytetem Wrocławskim uczelni w Sankt-Petersburgu, Moskwie, Tomsku, Irkucku, Omsku, o stanowcze i jednoznaczne potępienie wojny prowadzonej przeciw Ukrainie. Współpraca naukowa ma wymiar globalny i apolityczny, nie może jednak służyć wspieraniu dyktatur, które zagrażają już dziś naszym sąsiadom, a jutro – zagrożą nam – napisano w uchwale.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)