Aktualności
Konferencje
28 Lutego
Opublikowano: 2022-02-28

Pierwsze z naukowych wydarzeń odebrane Rosji

Międzynarodowy Kongres Matematyków, którego miejscem w dniach 6–14 lipca miał być Sankt Petersburg, odbędzie się w formule online – zadecydowała Międzynarodowa Unia Matematyczna. To reakcja na rosyjską agresję na Ukrainę.

International Congress of Mathematicians to jeden z najstarszych kongresów naukowych. Co cztery lata spotykają się na nim przedstawiciele matematyki teoretycznej i stosowanej. Pierwszy kongres, którego inicjatorem był Henri Poincaré, miał miejsce w Zurychu w 1897 r. Brało w nim udział 208 uczonych z 16 krajów.

Cztery lata temu w Brazylii podjęto decyzję o organizacji kolejnego, już 29 kongresu, w Sankt Petersburgu. Po raz pierwszy we współczesnej historii Rosji, kraj ten miał być miejscem najważniejszej imprezy w świecie matematyków. Wcześniej przedstawicieli tej nauki gościła Moskwa, ale było to jeszcze w czasach ZSRR (1966 r.). Już wiadomo, że do kongresu na terenie Rosji nie dojdzie. Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Unii Matematycznej postanowił – z uwagi na rosyjską agresję militarną – zorganizować ICM 2022 w formule online. Kilka dni temu o odebranie Rosji organizacji kongresu zaapelowało Polskie Towarzystwo Matematyczne.

Zarząd Główny PTM jest poważnie zaniepokojony obecną sytuacją na Ukrainie i pragnie wyrazić solidarność z matematykami ukraińskimi. Międzynarodowe Kongresy Matematyczne (ICM) były zawsze wyjątkową okazją do zacieśnienia współpracy i integracji środowiska matematyków z różnych krajów. Jednakże w obecnych warunkach nie widzimy możliwości udziału PTM w ICM 2022, który ma się odbyć w Sankt Petersburgu w Rosji. Wzywamy Międzynarodową Unię Matematyczną, aby nie organizowała ICM w Rosji w lipcu 2022 roku – napisano w oświadczeniu.

Dodajmy, że wątpliwości co do gospodarza tej imprezy pojawiały się już wcześniej. Część francuskich matematyków, zaraz po ogłoszeniu Sankt Petersburga organizatorem kolejnego ICM, rozpoczęła akcję bojkotującą, tłumacząc to łamaniem w Rosji praw człowieka. O odwołanie imprezy apelował m.in. Timothy Gowers, zdobywca Medalu Fieldsa w 1988 roku.

Tradycyjnie, podczas otwarcia Międzynarodowego Kongresu Matematyków, wręczane są cenione w świecie matematyków nagrody: Medal Fieldsa, Nagroda Gaussa, Medal Cherna, Nagroda Leelavatiego. W Sankt Petersburgu po raz pierwszy miał być też przyznany Medal IMU Abacus w uznaniu za przełomowy wkład w dziedzinie matematyki obliczeniowej oraz matematycznych aspektów informatyki. Z kolei przy okazji przypadających w tym roku setnych urodzin Olgi Aleksandrownej Ladyzenskiej ustanowiono medal na jej cześć, który raz na cztery lata mają być honorowani autorzy fundamentalnych wyników w fizyce matematycznej lub mających zastosowanie w fizyce matematycznej.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)