Aktualności
Konferencje
28 Lutego
Opublikowano: 2022-02-28

Antropolodzy i etnolodzy także nie pojadą do Rosji

Rosja straciła kolejną dużą imprezę naukową, którą planowano w tym roku. Międzynarodowa Unia Nauk Antropologicznych i Etnologicznych odwołała Kongres IUAES w Sankt Petersburgu.

XIX Kongres IUAES miał się odbyć w dniach 25–31 maja i przebiegać pod hasłem: „World on the Move: Migration & Communication”. Tematyka koncentrowała się wokół mobilności, która ukształtowała życie i ewolucję człowieka: począwszy od najwcześniejszych prehistorycznych migracji, aż po współczesną komunikację wirtualną. Już wiadomo, że do wydarzenia nie dojdzie. W sobotę wieczorem organizatorzy poinformowali o odwołaniu imprezy.

Dodajmy, że w ubiegłym tygodniu z prac Komitetu Naukowego Kongresu IUAES w Petersburgu wycofał się prof. Michał Buchowski z Instytutu Antropologii i Etnologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Nie wyobrażam sobie, jak kongres antropologiczny może się odbyć na ziemi agresora, który prowadzi wojnę przeciw innemu, sąsiadującemu krajowi, powodując rozlew krwi, zabijając niewinnych ludzi i zagrażając pokojowi na świecie – napisał prof. Buchowski w liście do rosyjskich organizatorów.

International Union of Anthropological and Ethnological Sciences powstała pod auspicjami UNESCO w 1948 roku. To największe międzynarodowe forum współpracy antropologów i etnologów, zrzeszające członków z ponad pięćdziesięciu krajów. Regularnie organizuje międzynarodowe kongresy, w trakcie których wypracowywane są m.in. stanowiska w ważnych sprawach naukowych i społecznych, np. rasizmu, stosunku do kultur lokalnych czy ochrony dziedzictwa kulturowego. Polska uczestniczy w pracach Unii od początku lat sześćdziesiątych.

Również w sobotę Międzynarodowa Unia Matematyczna pozbawiła Rosję organizacji Międzynarodowego Kongresu Matematyków. Miał się odbyć, po raz pierwszy w tym kraju, w dniach 6–14 lipca, także w Sankt Petersburgu.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)