Deklarację o wsparciu i celowości działań edukacyjnych i promocyjnych w zakresie mediacji podpisano na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. Wśród sygnatariuszy są m.in. naukowcy, przedstawiciele organów ścigania, organizacje przedsiębiorców, radcy prawni, adwokaci.
Na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie zorganizowano I Okrągły Stół ds. Mediacji. Wydarzenie miało formę debaty pomiędzy przedstawicielami nauki, sądów, organów ścigania, władz miejskich, mediatorów, adwokatów, radców prawnych, organizacji pozarządowych, organizacji przedsiębiorców oraz szkolnictwa wszystkich szczebli. Tematyka spotkania obejmowała wskazanie sposobów upowszechnienia mediacji w lokalnym środowisku, w szczególności możliwości podjęcia wspólnych działań edukacyjnych, promocyjnych i organizacyjnych.
Obrady zwieńczyło podpisanie deklaracji o wsparciu i celowości działań edukacyjnych i promocyjnych w zakresie mediacji. Uczestnicy wyrazili przekonanie, że mediacje stanowią istotny element życia społecznego, przyczyniając się do stwarzania warunków sprzyjających porozumieniu, rozwiązywaniu konfliktów oraz wzmacnianiu współpracy w różnych obszarach życia publicznego i prywatnego. Nadto wyrazili pogląd, że rozwój mediacji może w znacznym stopniu wpłynąć na efektywność procesów decyzyjnych i zarządzania konfliktami. Obradujący wskazali na celowość podjęcia wspólnych działań, które przyczynią się do szerzenia wiedzy o mediacji i jej praktycznego stosowania oraz przedstawili projekty planowanych w 2025 roku inicjatyw.
Współorganizatorem wydarzenia było Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Edukacją i Pomocą Prawną oraz Mediacją. To jednostka badawcza powstała z inicjatywy pracowników naukowych Wydziału Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, zajmująca się interdyscyplinarnymi badaniami z pogranicza: prawa, socjologii, filozofii, psychologii czy ekonomicznej analizy prawa.
źródło: UJD