Aktualności
Życie akademickie
24 Października
Fot. Maciej Niedziółka
Opublikowano: 2022-10-24

Prof. Lucjan Pawłowski doktorem honoris causa UP w Lublinie

Prof. Lucjan Pawłowski z Politechniki Lubelskiej został doktorem honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Uroczystość odbyła się w uczelnianym Centrum Kongresowym. 

Prof. Lucjan Pawłowski to wybitny naukowiec specjalizujący się w inżynierii środowiska oraz chemii i ochronie środowiska. Jest wizjonerem, organizatorem i pomysłodawcą wielu projektów naukowych i dydaktycznych, a także propagatorem najnowszych osiągnięć nauki, szczególnie w nawiązaniu do bezpieczeństwa środowiskowego, sekwestracji ditlenku węgla oraz rozwoju inżynierii środowiska. Zajmuje się m.in. zastosowaniem metod chemicznych w oczyszczaniu ścieków i uzdatnianiu wody oraz wytwarzaniem energii odnawialnej z odpadów i biomasy.

Opatentował łącznie 88 wynalazków. W 2005 roku został uhonorowany Medalem Premiera „Za Zasługi dla Wynalazczości”. Za aktywną działalność międzynarodową otrzymał: Medal Paul Sabatier, Francja (1983), Złotą Odznakę Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (1986), Medal Catholic University of Leuven, Belgia (1985), West Lake Friendship Award, Chiny (2021). Od ubiegłego roku zasiada w European Academy of Sciences and Arts (EASA).

Od 1984 roku związany jest z Politechniką Lubelską, a od ponad 40 lat współpracuje z zespołami badawczymi Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Kooperacja ta obejmowała wspólne organizowanie konferencji naukowych, realizację projektów badawczych i twórczości przemysłowej i została udokumentowana wieloma publikacjami.

MK, źródło: UP

Dyskusja (0 komentarzy)