Aktualności
Życie akademickie
20 Kwietnia
Opublikowano: 2021-04-20

Targi pracy dla młodych naukowców

W dniach 27–29 maja Krajowa Reprezentacja Doktorantów organizuje Work & Science Forum – hybrydowe targi pracy dla młodych naukowców.

To pierwsza tego typu impreza w kalendarzu KRD. Jest efektem konsultacji ze środowiskiem doktorantów, w wyniku których okazało się, że wiedza na temat potencjalnych możliwości rozwoju kariery poza uczelnią lub we współpracy z przemysłem i prywatnymi firmami jest w tej grupie dosyć niska. Chęć zmiany tej sytuacji wyrażał tuż po wyborze na przewodniczącego KRD Jarosław Olszewski, zapowiadając organizację targów pracy dla doktorantów sektora R&D.

To jest projekt istotny nie tylko dla doktorantów, ale dla całego środowiska akademickiego w Polsce. U nas zaangażowanie biznesu w naukę dopiero się buduje. Doktoranci dzielą się na dwie grupy. Do pierwszej należą czynnie zaangażowani w pracę zarobkową i przy okazji się doktoryzujący – im nie trzeba specjalnie pomagać w odnalezieniu się w sferze biznesowej. Natomiast druga grupa, świetnych pod względem merytorycznym i naukowym, mających ogromny potencjał i wiedzę, jest zamknięta w swoich zespołach, laboratoriach, w uczelnianych jednostkach. Choćby rektorzy nie wiem jak się starali, nie dla wszystkich znajdą miejsce w akademii. Po zakończeniu kształcenia czeka ich moment wyjścia na rynek prywatny. Patrząc na doświadczenie moich znajomych, którzy byli doskonałymi doktorantami, to była wyjątkowo trudna chwila, ponieważ nie ma nacisku na uświadamianie tych ludzi, co będzie pożądane poza uczelnią, czym mogą się chwalić, gdzie mogą szukać miejsc pracy dla siebie. Chciałbym, żeby targi zaznaczyły ten problem przepływu informacji między uczelniami a przemysłem – czego potrzebuje przemysł i co może uzyskać od uczelni. To by bardzo pozytywnie wpłynęło na życie akademickie – mówił nowy sternik KRD w rozmowie z „Forum Akademickim”.

Pomysł ten właśnie się urzeczywistnia. Work & Science Forum zaplanowano w dniach 27–29 maja. Adresowane jest do absolwentek i absolwentów kierunków biologiczno-medycznych, technicznych, humanistyczno-społecznych oraz artystycznych zainteresowanych dalszą karierą naukową, doktorantów, a także kandydatek i kandydatów do Szkół Doktorskich. Impreza będzie miała formułę hybrydową.

W części targowej młodzi naukowcy otrzymają możliwość bezpośredniego kontaktu z wystawcami oraz zapoznanie się z potencjalnymi ścieżkami kariery dostępnymi dla absolwentów studiów doktoranckich i szkół doktorskich. Spotkania odbywać się będą poprzez wirtualne stanowiska w ramach profesjonalnej platformy targowej. Umożliwi to zarówno prezentację informacji i materiałów reklamowych czy ofert pracy, jak również bezpośrednią rozmowę uczestników targów z wystawcami.

W trakcie wydarzenia zaplanowano także wystąpienia znanych naukowców oraz panele eksperckie z udziałem m.in. czołowych polskich inwestorów i naukowców zajmujących się innowacyjną gospodarką. Uczestnicy będą mogli również wziąć udział w szkoleniach z umiejętności miękkich.

Więcej szczegółów na stronie internetowej Work & Science Forum oraz na Facebooku.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)