Kompleksowe badania dotyczące wykorzystania technologii wirtualnej rzeczywistości w celu poprawienia jakości zdrowia psychicznego seniorów przeprowadzili naukowcy Politechniki Opolskiej.
W badaniu wzięło udział 39 seniorów, podopiecznych Domu Seniora Pogodna Jesień w Opolu. Średnia wieku badanych wynosiła 87 lat.
Większość badań naukowych dotyczących wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w terapii czy rehabilitacji skupia się na dzieciach, osobach dorosłych, dlatego postanowiliśmy skupić się na seniorach. Nasze badania jasno wskazały, że warto wykorzystać nowe technologie w poprawianiu jakości życia seniorów – informuje dr Żaneta Grzywacz, kierowniczka projektu, w który zaangażowani są naukowcy z dwóch wydziałów opolskiej uczelni: Inżynierii Produkcji i Logistyki oraz Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii.
Program polegał na wdrażaniu terapii z wykorzystaniem sztucznej rzeczywistości. Seniorzy brali udział w 12 sesjach, które trwały po 20 minut. Przy pomocy gry na refleks sprawdzano ich reakcje na bodźce świetlne. Badana była także koordynacja ruchowa przed i po wykonaniu terapii, siła chwytu, możliwości psychomotoryczne, a także wydatek energetyczny. Ponadto naukowcy analizowal także skład masy ciała, mikrobiom jamy ustnej, morfologię krwi obwodowej, profil lipidowy, poziom glukozy i CRP. Dla wielu seniorów było to pierwsze tego typu doświadczenie.
Wstępne wyniki badań parametrów przed i po terapii jednoznacznie wskazują na wzrost możliwości koordynacji wzrokowo-ruchowej, czasu reakcji oraz ogólnej sprawności fizycznej, w tym siły chwytu dłoni u badanych poddanych terapii z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.
Ponadto w trakcie terapii zaobserwowano znaczną poprawę nastroju oraz rosnące zaangażowanie seniorów w poznawanie nowych technologii. Seniorzy wskazali także, że terapia VR pomaga w utrzymaniu aktywności umysłowej. Samą terapię ocenili jako atrakcyjną i rozrywkową dającą możliwość relaksu i oderwania się od codzienności pomimo wstępnego strachu w stosunku do nowości, z która się spotkali – podsumowuje dr Żaneta Grzywacz.
źródło: PO