Aktualności
Badania
07 Stycznia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2021-01-07

Patent białostockich naukowców skuteczny w leczeniu grzybic

Odpowiednio skomponowana mieszanina oksytiaminy i ketokonazolu jest skuteczniejsza w zwalczaniu patogenów powodujących grzybice, niż stosowanie tych środków osobno – dowiodły badania naukowców z dwóch białostockich uczelni.  

Prace zespołu złożonego z badaczy Uniwersytetu w Białymstoku i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku koordynował dr hab. Adam Tylicki, prof. UwB. Pomysł wyszedł z Wydziału Biologii UwB.

Leczenie grzybic u ludzi, ale także u zwierząt, jest trudne. Takie infekcje często nawracają, liczba dostępnych leków jest ograniczona i powodują one skutki uboczne, a ponadto szybko narasta lekooporność drobnoustrojów wywołujących grzybice. To skłoniło nas do poszukiwania nowych środków przeciwgrzybiczych i związków chemicznych, które mogłyby wspomagać leczenie tych chorób – tłumaczy prof. Adam Tylicki.

Pod lupę wzięto dwa związki chemiczne. Ketokonazol to znany organiczny lek przeciwgrzybiczy z grupy azoli. Z kolei oksytiamina (antywitaminowa pochodna witaminy B1) – mimo że jest znana od lat trzydziestych ubiegłego stulecia – nie była dotąd stosowana w praktyce medycznej i weterynaryjnej. Badania białostockich naukowców wykazały, że oksytiamina w znaczący sposób ogranicza namnażanie drożdżaków z rodzaju Malassezia, które są przyczyną takich chorób, jak łupież pstry czy zapalenie mieszków włosowych. Kluczem do sukcesu okazały się hydrożele, w których związki te zostały ze sobą połączone w ściśle określonych proporcjach.

Przeprowadzone przez nas testy wykazały, że zastosowanie kombinacji ketokonazolu i oksytiaminy umożliwiło zmniejszenie stężenia grzybobójczego, względem najbardziej opornych szczepów Malassezia pachydermatis, o 4 rzędy wielkości w porównaniu ze związkami zastosowanymi osobno. Zastosowanie mieszaniny tych związków może zwiększyć skuteczność leczenia powierzchniowych zakażeń grzybiczych. Wynalazek daje też możliwość obniżenia stężenia substancji czynnych w leku, co zmniejsza ryzyko negatywnych skutków ubocznych i obniża koszty leczenia, nie ograniczając skuteczności preparatu – wyjaśnia prof. Tylicki.

Nie bez znaczenia jest też forma preparatu – żel do użytku zewnętrznego. To dlatego, że oksytiamina podawana doustrojowo w formie iniekcji lub doustnie może powodować objawy podobne do niedoboru witaminy B1. Poważne skutki uboczne może też wywołać długotrwałe, doustne przyjmowanie leków zawierających ketokonazol. Wykorzystanie tych związków w żelu czy maści byłoby więc dużo bezpieczniejsze dla ludzi czy zwierząt, a jednocześnie dawało pożądane efekty terapeutyczne.

Wynalazcy przewidują, że owoc ich pracy może znaleźć zastosowanie w farmacji, weterynarii czy przy produkcji kosmetyków.

W kilkuletnich badaniach brali udział pracownicy Wydziału Biologii UwB (oprócz prof. Tylickiego także dr Magdalena Czerniecka i dr Urszula Czyżewska) oraz Wydziału Farmaceutycznego UMB (prof. dr hab. Katarzyna Winnicka i dr Katarzyna Sosnowska).

źródło: UwB

Dyskusja (0 komentarzy)