Aktualności
Kadry
17 Grudnia
Źródło: Facebook, Sejm RP, UW
Opublikowano: 2023-12-17

Znamy skład kierownictwa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Potwierdziły się nasze informacje z piątku – profesorowie: Maciej Gdula, Marek Gzik i Andrzej Szeptycki będą wiceministrami nauki i szkolnictwa wyższego. Na wtorek minister Dariusz Wieczorek zapowiedział przedstawienie nowego kierownictwa resortu. 

Nazwiska wiceministrów nauki podaliśmy jako pierwsi już w piątek. Ustaliliśmy, że w kierowanym przez Dariusza Wieczorka resorcie będzie trzech wiceministrów. W trakcie weekendu potwierdzili to sami zainteresowani. W sobotę liderzy Nowej Lewicy, przedstawiając przed Radą Krajową swoich reprezentantów w rządzie, ujawnili, że do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z ramienia tej partii (oprócz D. Wieczorka) trafił dr hab. Maciej Gdula. On sam w serwisie X napisał, że „naukowcy i studenci będą dla nas partnerami w kształtowaniu polityki naukowej służącej rozwojowi Polski”. Gdula jest socjologiem. Specjalizuje się w teorii społecznej i teorii polityki. Ukończył Wydział Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest adiunktem w Instytucie Socjologii UW. Był posłem na Sejm IX kadencji.

Tego samego dnia wieczorem swoją nominację potwierdził prof. Marek Gzik, poseł z listy Koalicji Obywatelskiej, od ponad ćwierć wieku związany zawodowo z Politechniką Śląską. Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Technologicznego tej uczelni. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z inżynierią biomedyczną i biomechaniką. Współtwórca Wydziału Inżynierii Biomedycznej, którego był dziekanem (2012–2020). Założyciel i dyrektor EHTIC – Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia Politechniki Śląskiej w Zabrzu. Od 2014 roku radny województwa śląskiego. W ub. r. został przewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego.

Z naszych informacji wynika, że trzecim wiceministrem będzie dr hab. Andrzej Szeptycki, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Instytutu Strategie 2050, współpracującego z Polską 2050 Szymona Hołowni. Ukończył studia w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz master studies z historii na Uniwersytecie Paryż-Sorbona. Jego zainteresowania badacze skupiają się na polityce wewnętrznej i zagranicznej Ukrainy, polityce zagranicznej Polski, sytuacji na obszarze poradzieckim i polityce wschodniej Unii Europejskiej, studiach postkolonialnych, pamięci zbiorowej i polityce historycznej, a także problematyce mniejszości narodowych i imigrantów. Obecnie pracuje w Katedrze Studiów Strategicznych i Bezpieczeństwa Międzynarodowego UW. W latach 2005–2006 był stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Całe nowe kierownictwo resortu ma zostać przedstawione we wtorek. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie, z którego wynika, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego powstanie 1 stycznia 2024 roku.

MK

Marek Gzik
Maciej Gdula
Andrzej Szeptycki
Dyskusja (6 komentarzy)
  • ~TechnikMaliniak 02.01.2024 23:30

    Mam cichą nadzieję że żaden z tych wybitnych mędrców nie ma podwójnego obywatelstwa, i nie będzie psioczył na Polskę !

  • ~profesor 18.12.2023 12:42

    Wspaniała Wiadomość - wreszcie ODPOLITYCZNIENIE NAUKI - dwaj czynni politycy i jeden ekspert od MarSzymka (a właściwie od prowadzącego p. Kobosko). Wszyscy trzej panowie głęboko zakorzenieni w "tym środowisku" NA PEWNO gruntownie przebudują Polską Naukę, dzięki czemu nie będzie już patologi multiplikowania kolejnych pokoleń mentalnych marksistów. Na marginesie - te nominacje to kolejny przykład jak centrolew instrumentalnie traktuje równouprawnienie i parytetyzację w życiu społecznym i politycznym: kobiety na sztandary, ale już nie do poważnych zadań. Cóż - środowisko naukowe w 2018 roku dostało narzędzia, żeby wykonać skok cywilizacyjny, ale jak widać, stać nas tylko na głośnie krzyczenie 8* i pokorne shołdowanie się miernotom z michnikowszczyzny

  • ~wk 18.12.2023 09:42

    MAm nadzieje, że nowe ministerstwo zabroni dopisywania się profesorów (też uczelni), którzy często nawet nie czytają artykułu, a czasem też dopisują swoje żony, wykorzystując podległość służbową. Powinna być stworzona publiczna lista z "naukowcami", którzy mają inflację publikacji z różnych tematów, współautorskie (rekordziści artykuł co kilka dni i jednocześnie co 2 dni napisana recenzja - tak było jak kiedyś członkowie CK pisali recenzje, co całe szczęście ukrócił Gowin). Profesurę powinien móc uzyskać tylko ktoś kto ma choć jeden indywidualny artykuł w czasopiśmie z Academic Journal Guide czy Q1 (niedrapieżne) z WoS czy Scopus, zaś profesor, który uzyskuje granty z NCN, jest w PAN czy RDN powinien mieć conajmniej raz na 5 lat indywidualny artykuł w Scopus czy WoS w czasopiśmie spoza Polski.

    • ~Jarek 08.01.2024 22:00

      A czasopisma spoza Polski są w czymś lepsze? Jak mają w nich publikować np. językoznawcy, czy literaturoznawcy z wydziałów polonistyki?

  • ~Onufry Zagłoba 18.12.2023 00:31

    Gdula? To ten co twierdził, że Polska była tylko ofiarą metaforyczną napaści hitlerowskich Niemiec? No takiej wyższej edukacji nam teraz potrzeba. Jak nie udało się go drzwiami wpuścić to wleciał oknem.

  • ~Maciek 17.12.2023 22:23

    Mam nadzieję, że pan wiceminister dr hab Maciej Gdula będzie AMBASADOREM POLSKIEJ AKADEMII NAUK zarówno w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jak i na salonach polskiej polityki.