Aktualności
Konkursy
16 Maja
Opublikowano: 2024-05-16

Dwoje doktorantów wśród nominowanych do „Młodego Promotora Polski”

Doktoranci z Politechniki Krakowskiej oraz Łukasiewicz – PIAP i Politechniki Warszawskiej znaleźli się wśród nominowanych do tytułu „Młodego Promotora Polski”. Nazwisko laureata poznamy podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się 27 maja w Pałacu Prezydenckim. 

W konkursie „Młody Promotor Polski” wyróżniane są osoby w wieku od 16 do 30 lat, których działania przyczyniają się do popularyzowania wiedzy o Polsce oraz budowania jej pozytywnego wizerunku na świecie. Kandydaci wskazywani są przez instytucje zgłaszające w trzech kategoriach: działalność naukowa, działalność kulturalna, działalność sportowa. Partnerem projektu jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego, a konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP.

W tym roku w kategorii naukowej nominowani zostali: Piotr Falkowski, Michał Piotr Lipiec i Dagmara Słota.

Bez tytulu 19Piotr Falkowski jest specjalistą ds. biorobotyki i druku 3D. Ukończył studia na kierunku automatyka i robotyka na Politechnice Warszawskiej. Na tej uczelni oraz w Łukasiewicz – Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP (gdzie kieruje Laboratorium Szybkiego Prototypowania i Obliczeń Numerycznych) realizuje obecnie doktorat wdrożeniowy. Jest laureatem programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach którego pracuje nad egzoszkieletem rehabilitacyjnym dla osób, które w wyniku wypadku czy choroby nie mogą w ogóle poruszać górną kończyną albo zakres jej ruchu został znacząco ograniczony. W tym roku zdobył jedną z głównych nagród w XIV edycji konkursu „Student-Wynalazca”.

lipiecMichał Piotr Lipiec to multimedalista międzynarodowych olimpiad. W ubiegłym roku zdobył złoty medal z chemii w Zurychu, srebrny z fizyki w Tokio i brązowy z matematyki w Chiba. To pierwszy przypadek w historii, kiedy tego samego roku jeden uczeń był reprezentantem Polski na olimpiady międzynarodowe w każdym z tych trzech przedmiotów. W poprzednich edycjach Międzynarodowych Olimpiad Chemicznych zdobył trzy medale: złoty, srebrny i brązowy. Jest tegorocznym maturzystą, ukończył V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Otrzymał oferty studiów z Harvard University, MIT (Massachusetts Institute of Technology), University of Cambridge i Caltech (California Institute of Technology).

1706634880290Dagmara Słota jest absolwentką Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Studia inżynierskie i magisterskie ukończyła na kierunku biotechnologia, realizując częściowo II stopień na Technische Universität Hamburg w Niemczech. Obecnie kształci się w Szkole Doktorskiej PK. Jej zainteresowania naukowe skupiają się na tematyce szeroko pojętych biomateriałów, ze szczególnym uwzględnieniem kompozytów przeznaczonych do regeneracji tanki kostnej i chrzęstnej. Modyfikując otrzymane materiały, nadaje im charakter nośnika substancji aktywnych do terapii celowanej. Opracowuje wielofunkcyjne materiały na implanty, które mogą być personalizowane do potrzeb danego pacjenta. W 2023 została laureatką nagrody głównej XIII Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca.

Laureaci konkursu, wybrani spośród nominowanych (także w kategoriach: kulturalnej i sportowej) przez Małżonkę Prezydenta RP, ogłoszeni zostaną podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się 27 maja w Pałacu Prezydenckim.

Mariusz Karwowski,

fot. PIAP, Piotr Wojnarowski, archiwum prywatne

Dyskusja (0 komentarzy)