Piotr Torchała, świeżo upieczony absolwent Politechniki Wrocławskiej i członek wielokrotnie nagradzanej grupy Innspace, został laureatem The Mars Generation 24 Under 24 Leaders and Innovators In STEAM and Space Awards. To coroczny konkurs dla młodych osób z całego świata, wyróżniających się swoją działalnością w obszarze STEM.
Co roku organizacja The Mars Generation nagradza 24 osoby z całego świata, które nie przekroczyły 24 roku życia, za ich wybitne osiągnięcia w nauce, technice, inżynierii czy sztuce. Jury ze wszystkich zgłoszeń wybiera osoby, których działania mają znaczący wpływ na otoczenie. Po raz pierwszy w gronie zdolnych, młodych osób znalazł się Polak – Piotr Torchała, tegoroczny absolwent Mechaniki i Budowy Maszyn na Politechnice Wrocławskiej. Przez ostatnie lata związany jest głównie z inżynierią kosmiczną. Zaczynał jako konstruktor zawieszenia w łaziku marsjańskim projektowanym przez zespół z Politechniki Wrocławskiej, aby następnie zostać liderem całego projektu i prezesem koła naukowego. Został doceniony za ogromną pasję do inżynierii kosmicznej, zwłaszcza jeżeli chodzi o zagadnienia mechaniczne i działalność popularnonaukową.
„Sędziowie byli pod wrażeniem twoich osiągnięć w inżynierii mechanicznej i twojej pasji do innowacji w technologii kosmicznej. Twoje umiejętności przywódcze widoczne w całym twoim bogatym doświadczeniu zadziwiły naszych sędziów, podobnie jak twoja pasja edukowania i inspirowania innych w twojej społeczności” – napisano w uzasadnieniu.
W październiku 2018 r. wraz z Magdaleną Łabowską, Beatą Suścicką i Justyną Pelc Piotr Torchała założył własną grupę Innspace, która skupia się na projektach związanych z inżynierią kosmiczną. Przez dwa lata działalności grupa odniosła wiele sukcesów. Zajęła 5. miejsce w konkursie Mars Colony Prize na projekt marsjańskiego miasta, zdobyła główną nagrodę ESA Grand Prix w konkursie Student Aerospace Challenge za projekt kabiny samolotu suborbitalnego czy wyróżnienie w Kuala Lumpur Architecture Festival za projekt bazy marsjańskiej. W tym czasie członkowie Innspace uczestniczyli też w szeregu wydarzeń popularnonaukowych i w międzynarodowych konferencjach, czego wynikiem jest sześć publikacji.
źródło: Innspace