Szkoły wyższe

Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ

Opublikowano: 2018-01-04

forum akademickie

Centrum Języka i Kultury Chińskiej jest jednostką badawczo-dydaktyczną Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego powstanie łączy się z coraz większym zainteresowaniem kierunkami związanymi z krajami Dalekiego Wschodu. Uniwersytet Śląski od wielu lat prowadzi szeroko zakrojoną współpracę z wieloma dalekowschodnimi uniwersytetami: Chiny – Pekin, Shenyang, Kanton, Changsha, Chongqing; Korea Południowa – Seul; Japonia – Tokio.

Podstawową działalnością CJKC jest prowadzenie zajęć z języka chińskiego i kultury chińskiej. Formuła Centrum zakłada jednak także inne (oprócz czysto dydaktycznych) zadania. Polscy i Chińscy pracownicy Centrum angażują się w różnorodne wydarzenia promujące kulturę Chin, m.in. działalność Chińskiego Klubu Filmowego. Projekt ten jest realizowany we współpracy z Chińskim Muzeum Sztuki w Szanghaju i Instytutem Filmu Światowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Szanghaju oraz z Instytucją Filmową „Silesia-Film” w Katowicach. Pokazy odbędą się 21.01 i 26.01.2018 r. w Kinie Kosmos i 2.02.2018 r. w kinoteatrze Rialto w Katowicach. Filmy, które zostaną wyświetlone podczas przeglądu, będą po raz pierwszy pokazywane w Polsce. W przyszłości zadania, którym patronuje Klub, powinny przerodzić się w specjalistyczne warsztaty, wymianę międzyuczelnianą, kursy w Polsce oraz publikacje o polskim kinie.

Centrum wraz ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej UŚ będzie współorganizatorem warsztatów dla nauczycieli języka polskiego i chińskiego jako obcego. Warsztaty zostaną zorganizowane we współpracy z Uniwersytetem Hunan w Changsha. CJKC UŚ będzie także jedną z jednostek współopiekujących się Międzynarodowym Kołem Naukowym Prawa i Kultury Chińskiej. Już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wiosenne i letnie warsztaty chińskiej kaligrafii, malowania masek oraz na spotkania związane z recepcją literatury polskiej w Chinach.

12 stycznia 2018 r. odbędzie się uroczyste otwarcie Centrum. W programie przewidziane zostały seminarium naukowe podczas którego wystąpią studenci i doktoranci z Chin Korei Południowej i Japonii. Ich wystąpienia dotyczyć będą recepcji kultury polskiej w krajach Dalekiego Wschodu. Z kolei podczas seminarium studenckiego studenci polscy (UŚ, ŚUM) i chińscy (PUJO-Pekin) przedstawią zagadnienia porównujące różne aspekty życia (muzyka, transport, medycyna, filozofia) w Polsce, Chinach i Korei. Ponadto wieczorem odbędą się pokazowe lekcje języków: chińskiego, japońskiego i koreańskiego, a także jedyny w swoim rodzaju azjatycki escape room. O 19.30 zaś projekcja filmu Północ – Północny Wschód w Kinie „Kosmos” w Katowicach, uroczyście otwierająca przegląd filmowy China in Kato.

Agnieszka Tambor


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie