Życie akademickie

Mikołajki Folkowe 2019

Opublikowano: 2019-11-26

forum akademickie

XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” 2019 odbędzie się w dniach 29 listopada – 1 grudnia br. w przestrzeniach Akademickiego Centrum Kultury „Chatka Żaka” i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Lubelskie „Mikołajki Folkowe” to interdyscyplinarne wydarzenie poświęcone różnym aspektom kultury tradycyjnej, możliwościom inspiracji folklorem w rozmaitych dziedzinach sztuki i ludzkiej aktywności. Festiwal to jednak przede wszystkim muzyka folkowa. Rozpoczyna się w Centrum Spotkania Kultur w piątek, 29 listopada, przeglądem „Scena Otwarta” (wstęp wolny). Jest to koncert konkursowy dla debiutujących artystów inspirujących się folklorem. Obecnie najstarszy w Polsce i tylko jeden z dwóch istniejących przeglądów tego rodzaju dla wykonawców folkowych. Tego samego dnia o godz. 20:30 organizatorzy zapraszają na koncert polsko-ukraińskiej grupy Dadagana. Wokalistki zaśpiewają polskie i ukraińskie pieśni ludowe w nowoczesnych aranżacjach.

W sobotę (30 listopada) o godz. 18:00 w Sali Operowej CSK został zaplanowany koncert „Spotkania Kultur”, podczas którego oprócz gospodarzy – Orkiestry św. Mikołaja – wystąpi Kalakan, baskijskie trio wokalno-instrumentalne wykorzystujące w swej muzyce wiele egzotycznych dla nas instrumentów, m.in.: txalaparta, txirula, tobera, pandero, xilintx, a nawet indyjskie harmonium. Kolejną gwiazdą będzie Romengo z Węgie, opierające swój repertuar na tradycji Romów Olah, do której należą członkowie grupy. Wokalistką zespołu jest charyzmatyczna Monika Lakatos, a towarzyszący jej muzycy przekonają widownię, że można grać na wszystkim – na metalowej kance na mleko czy drewnianej niecce. Na tym koncercie zaprezentują się też laureaci piątkowej „Sceny Otwartej”.

W niedzielę festiwal wróci do „Chatki Żaka” koncertem buriackiej folk-rockowej formacji Namgar, noszącej imię solistki zespołu. Jest to ich pierwszy koncert w Polsce, a warto dodać, że jeden z muzyków ma polskie korzenie sięgające XIX w.

Koncertom towarzyszy wiele innych wydarzeń, konferencja naukowa pt. Ludowość w sztuce, muzyce, literaturze i teatrze (29 listopada, „Chatka Żaka”), pokonkursowa wystawa fotograficzna Tradycja w obiektywie (29.11– 01.12 w Centrum Spotkania Kultur), piątkowo-sobotni Jarmark Cudów (CSK), Festiwalowe Żywe Książki oraz cała gama warsztatów. Będzie można nauczyć się m.in. tradycyjnych tańców romskich i węgierskich na warsztatach z Romengo oraz wykonywania zabawek choinkowych za pomocą próżnych technik. Zostały zaplanowane wyszywane kartki świąteczne, Mikołajki z koralików, quilling czy wschodnie motanki. W programie znajdą się też warsztaty muzyczne dla dzieci prowadzone przez Martę i Krzysztofa Butrynów, zajęcia wokalne Lydie Kotlinski „Koyemba” – pieśni z Afryki oraz warsztaty gry na didgeridoo. Będzie też działał festiwalowy „Gabinet portretowy” prowadzony przez Radosława Bułtowicza i jego studentów z Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania.

Organizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego, ACK UMCS „Chatka Żaka” i Centrum Spotkania Kultur. Program festiwalu na stronie: www.mikolajki.folk.pl/

Katarzyna Skałecka


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie