Podcasty
02 Stycznia
Opublikowano: 2024-01-02

Głosy Humanistyki

Głosy Humanistyki to naukowo-badawczy projekt społeczny prowadzony przez wykładowców oraz studentów Uniwersytetu SWPS. W jego ramach powstają podcasty, w których uczeni reprezentujący różne dyscypliny nauk humanistycznych lub społecznych opowiadają o swojej pracy, sukcesach, porażkach, o tym tym, co ich motywuje, inspiruje bądź irytuje w środowisku naukowym. Inicjatywa ma za zadanie „odczarować” uproszczony i krzywdzący obraz humanistyki, jako nieużytecznej, mało konkretnej, a w dodatku nudnej.

 

  • Czy prawnicy myślą inaczej? Dlaczego język prawny jest tak trudny? Co jest celem pracy naukowca prawnika? Co może odkryć prawnik? Czy prawnik posługuje się intuicją badawczą? Czy jest różnica w podejściu młodszej
    generacji do prawa? Jak odbiera się kobiety studiujące prawo? – na pytania odpowiada prof. Ryszard Balicki, prawnik i konstytucjonalista specjalizujący się w prawie publicznym.

  • Prof. Małgorzata Lisowska-Magdziarz, medioznawczyni i semiolożka, specjalizująca się w
    semiotyce mediów i kultury popularnej, edukacji medialnej oraz metodach badań mediów, odpowiada na pytania: po co na uniwersytetach nauka o mediach? Czy w nauce są obszary nie warte badania? Czy uniwersytety mają sens? Czy medioznawstwo nadąża za rozwojem technologicznym?

  • Prof. Karolina Safarzyńska specjalizuje się w ekonomii złożoności i modelach makroekonomicznych. W materiale mierzy się z pytaniami: czy ekonomia złożoności to osamotniona dziedzina? Czym nowa ekonomia różni się od starej? Czy misją ekonomii jest naprawa świata? Dlaczego ekonomia jest nauką społeczną? Czy jest to nauka antykapitalistyczna? Jaka jest tu rola świadomości obywatelskiej? Dlaczego nadal nie korzystamy z nowej ekonomii?

  • Dr hab. Andrzej Leder, filozof kultury i polityki, odpowiada na pytania: co łączy psychoanalizę i ekonomię?
    Czy nasze społeczeństwo jest zaprojektowane? Jak skutecznie trafiać do Polaków? Czy świat potrzebuje humanistów? Jakie są skutki ekonomizacji myślenia? Jak poradzić sobie z własnymi odkryciami? Czy humanista może wyłączyć myślenie? Jak radzić sobie z ogromną bibliografią? Czy można łączyć paradygmaty?

  • Prof. Adam Pawłowski, językoznawca, romanista i informatyk, specjalista z zakresu humanistyki cyfrowej, lingwistyki korpusowej i kwantytatywnej, przetwarzania informacji oraz polityki językowej, mierzy się z pytaniami: Czy współczesna humanistyka musi być cyfrowa? Co jest produktem nauk humanistycznych? Czy humanistyka tradycyjna już się kończy? Gdzie jest granica między humanistyką a naukami ścisłymi?

  • Prof. Leszek Koczanowicz, filozof, kulturoznawca, psycholog, politolog. odpowiada na pytania: czy humaniści mogą zmienić świat? Co ma ciało do nauki? Czy to już koniec humanistyki, a może tylko kryzys? Czy jesteśmy swoją pracą? Czy humanista to zawód? Po co nam mistrzowie? Humanistyka, czyli co? Jak tworzy humanista i czy jest to przyjemne? Skąd biorą się idee?

Dyskusja (0 komentarzy)