Aktualności
Szkoły wyższe
26 Czerwca
Źródło: archiwum prywatne
Opublikowano: 2020-06-26

Dr hab. Mirosława Jarmołowicz rektorem Akademii Sztuki w Szczecinie

Dr hab. Mirosława Jarmołowicz będzie przez najbliższe cztery lata kierować Akademią Sztuki w Szczecinie. Na stanowisku rektora zastąpi zawiadującego uczelnią od 2016 roku prof. dr. hab. Dariusza Dyczewskiego

Wybory w Akademii Sztuki odbyły się w piątek 26 czerwca. Przeprowadzono je w trybie zdalnym. O fotel rektora ubiegało się dwoje kandydatów, w tym stojący obecnie na czele uczelnie prof. Dariusz Dyczewski. Większość Kolegium Elektorów opowiedziała się za dr hab. Mirosławą Jarmołowicz, która stosunkiem głosów 24:19 pokonała swojego kontrkandydata. To czwarta porażka urzędującego rektora w tegorocznych wyborach na polskich uczelniach. Wcześniej do podobnych rozstrzygnięć doszło na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w BydgoszczyWarszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Dr hab. Mirosława Jarmołowicz ur. się w 1958 roku w Szczecinie. Ukończyła studia architektoniczne na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej. W 2002 roku uzyskała stopień doktora w dziedzinie sztuki plastyczne w dyscyplinie architektura wnętrz. W 2020 roku została doktorem habilitowanym w dziedzinie sztuk pięknych.

Z Akademią Sztuki związana jest od początku jej istnienia, czyli od 10 lat. W latach 2010–2013 była dziekanem Wydziału Sztuk Wizualnych. Obecnie kieruje Katedrą Architektury Wnętrz i Przestrzeni Wirtualnej. Wcześniej, od 1996 roku, wykładała w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej, gdzie w latach 2005–2006 pełniła funkcję prodziekana.

W obszarze jej zainteresowań artystycznych znajduje się zarówno projektowanie architektury wnętrz i budynków, jak też działania w przestrzeni wnętrz miejskich XIX- wiecznej zabudowy Szczecina w kontekście znaczącej społecznej roli sztuki w zdegradowanej przestrzeni publicznej. W 2017 roku rozpoczęła projekty artystyczne w przestrzeni publicznej: Miasto dla sztuki – miasto dla każdego w ramach projektu ogłoszonego przez Gminę Miasto Szczecin: „Niwelacja błędów infrastrukturalnych poprzez sztukę ulicy street art”.  Te realizacje były prezentowane na kilku wystawach w kraju i za granicą, m.in. w galerii Noesis w Salonikach, w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, w Filharmonii Szczecińskiej, w galerii Foajegalleri w Notodden (Norwegia). Zajmuje się również rysunkiem i malarstwem (serie: Czas obron, Czas pożegnań), fotografią zarówno podróżniczą (Widma Tybetu, Portrety Tybetańczyków), jak artystyczną (Terra Sancta w kamieniu, Podwójne życie Pani Z.), a także fotografią inspirowaną geometrią. Te ostatnie prace były wielokrotnie nagradzane w kolejnych edycjach konkursu „Matematyka w Obiektywie” w latach 2010–2016 organizowanym przez Wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2011 roku za prace dokumentacyjne wykonywane wraz ze studentami, a związane z odbudową i ratowaniem sakralnych obiektów romańskich Pomorza Zachodniego, otrzymała nagrodę Arcybiskupa Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Brała udział  w międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach i sympozjach, szczególnie dotyczących zagadnień związanych z matematyką w obszarze sztuki oraz jej zastosowania w procesie nauczania architektów i grafików. Jest autorką szeregu projektów i realizacji domów jednorodzinnych, klinik i gabinetów lekarskich oraz wnętrz prywatnych. Jej prace z zakresu rysunku, malarstwa, fotografii, projektowania architektury i wnętrz, działań artystycznych w przestrzeni publicznej były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Mają charakter interdyscyplinarny, gdyż stosuje własne  prace fotograficzne i rysunkowe zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i publicznych, jako ich integralny i spójny element.

Prowadzi Pracownię Projektowania Architektury Wnętrz i Mebla oraz zajęcia z geometrii wykreślnej i perspektywy, projektowania architektury wnętrz, projektowania detalu architektonicznego oraz podstaw fotografii.

Akademia Sztuki w Szczecinie powstała w 2010 roku w wyniku połączenia szczecińskiej Filii Akademii Muzycznej w Poznaniu, Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie (uczelnia niepubliczna) oraz Katedry Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)