Aktualności
Szkoły wyższe
13 Lutego
Źródło: Politechnika Poznańska
Opublikowano: 2024-02-13

Politechnika Poznańska otworzyła Ośrodek Testowania Robotów Kosmicznych

Ośrodek Testowania Robotów Kosmicznych powstał na terenie kampusu Politechniki Poznańskiej w Kąkolewie. Będzie to poligon doświadczalny dla planetarnych pojazdów eksploracyjnych.

Kampus w Kąkolewie otwarto we wrześniu 2022 roku. Ma być jednym z najważniejszych obszarów badawczych i innowacyjnych dla potrzeb transportu lotniczego, logistyki, monitorowania, nadzoru oraz neutralizacji zdarzeń i katastrof. Będą tam realizowane projekty związane z lotnictwem, kosmonautyką i robotyką.

Właśnie zakończono budowę Ośrodka Testowania Robotów Kosmicznych. Powstała hala testowa o powierzchni około 700 metrów kwadratowych, mająca pełnić funkcję poligonu doświadczalnego testowania robotów mobilnych do zastosowań eksploracji kosmosu. Kopuła poligonu posiada specjalistyczną instalację projekcji 360 stopni horyzontu planetarnego i sfery niebieskiej. Poligon wyposażono ponadto w dwa roboty mobilne oraz dwa bezzałogowe wielowirnikowe pojazdy latające. W ramach projektu wybudowano również:

  • laboratorium klimatyczne wyposażone w komorę termiczną niskich temperatur do badań w warunkach temperatur kriogenicznych, komorę ciśnień do badań w warunkach nadciśnień i wysokiej próżni i komorę klimatyczną badań w symulowanych warunkach zmiennych temperatur i wilgotności;
  • laboratorium mikrograwitacji wyposażone w platformę beztarciowej symulacji mikrograwitacji z 12-kamerowym systemem optycznego śledzenia obiektów na powierzchni beztarciowej;
  • Centrum Kontroli Misji dla zarządzania poligonem i kontroli wykonywanych symulacji misji kosmicznych.

Wybudowana i zakupiona infrastruktura pozwoli realizować prace B+R w obszarach badawczych, takich jak konstrukcje planetarnych pojazdów eksploracyjnych, algorytmy precyzyjnego sterowania z dużą precyzją i autonomią, algorytmy sterowania pokładową aparaturą obserwacyjną (realizacja programów eksploracyjnych) i zarządzania (w tym bezpieczeństwo) konfiguracją robotów mobilnych (zastosowania jako planetarne pojazdy eksploracyjne).

źródło: PP

Dyskusja (0 komentarzy)