Aktualności
Życie akademickie
02 Sierpnia
Fot. Kamila Boguszewska
Opublikowano: 2023-08-02

Politechnika Lubelska szkoli ukraińskie studentki z zakresu ochrony i zarządzania dziedzictwem

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej już po raz drugi zorganizowali międzynarodowe warsztaty dla studentek uczelni technicznych z Ukrainy, które zdobywają w ten sposób praktyczne umiejętności z zakresu ochrony i zarządzania dziedzictwem kulturowym.

W pierwszej połowie lipca w Lublinie i Kłodzku odbyły się szkolenia praktyczne i warsztaty z zakresu ochrony i konserwacji dziedzictwa dla 20 studentek uczelni technicznych z całej Ukrainy. Wzięły w nich udział studentki z Uniwersytetu Narodowego Politechniki Lwowskiej, Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Gospodarki Komunalnej im. A.N. Beketov, Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Budownictwa i Architektury, Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Jurija Fedkowycza. To wydarzenie cykliczne – w zeszłym roku warsztaty odbywały się na zamku w Janowcu.

W ramach praktycznych działań organizowanych przez zespół Katedry Konserwacji Zabytków studentki przeszły teoretyczne i praktyczne szkolenia, w ramach których zapoznały się z zasadami tworzenia modelu dokumentacji obiektów zabytkowych, w tym cyfrowych metod inwentaryzacji z użyciem skanera 3D, uzupełnionych fotogrametrią z naziemnych i powietrznych fotografii.

Szkolenie na twierdzy w Kłodzku dało możliwość poznania i zastosowania w praktyce zasad określania stanu zachowania obiektu zabytkowego i jego atrybutów, w tym szacowania skali zniszczeń oraz sposobów gromadzenia danych w standardzie karty stanu technicznego obiektów. Zebraną wiedzę i doświadczenia studentki będą mogły wykorzystać w celu ochrony dziedzictwa kulturowego w czasie wojny, jak i w późniejszym procesie odbudowy kraju.

źródło: PL

Fot. Kamila Boguszewska
Fot. Twierdza Kłodzko
Fot. Kamila Boguszewska
Fot. Kamila Boguszewska
Dyskusja (0 komentarzy)