Aktualności
Życie akademickie
19 Listopada
Opublikowano: 2021-11-19

RETROspekcje w „Chatce Żaka”

W przyszłym tygodniu w lubelskiej „Chatce Żaka” będzie można poczuć klimat lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Wszystko za sprawą projektu RETROspekcje, który startuje w poniedziałek 22 listopada.

RETROspekcje to minifestiwal realizowany w ramach Stypendiów Kulturalnych Bogdanki. Miejscem dwudniowego wydarzenia są przestrzenie Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka”. Swym klimatem projekt nawiązuje do barwnych lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Wokół tego okresu osnute są wszystkie atrakcje przewidziane w ramach festiwalu. Wśród propozycji są m.in. pokaz mody, projekcja filmowa, warsztaty taneczne, prelekcja na temat dizajnu czy impreza taneczna.

Zapraszamy na kolejny projekt realizowany w ramach stypendiów Kulturalnych Bogdanki w „Chatce Żaka”, które przyznaliśmy studentom i doktorantom w lipcu ubiegłego roku. Tym razem przeniesiemy się kilka dekad wstecz, do okresu powstania naszej Chatki. Doświadczymy barw, dźwięków i klimatu tamtego czasu. Liczę, że będzie to przygoda zarówno dla osób, które pamiętają tamte lata, jak i dla naszych obecnych studentów – zapowiada Izabela Pastuszko, dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka”.

Ideą wydarzenia jest przybliżenie młodym ludziom genezy niektórych tendencji i nurtów obecnych w dzisiejszej kulturze, tak by twórczo mogli korzystać z dorobku minionych dekad. Są one bowiem, zdaniem inicjatorki projektu, nieprzebraną skarbnicą inspiracji, której nie sposób pominąć.

Lata sześćdziesiąte to niezwykle barwny okres w kulturze, a jednocześnie czas rozkwitu życia studenckiego. Wiele ówczesnych trendów powraca, przenikając do dzisiejszej mody czy dizajnu. To wszystko sprawiło, że pojawił się pomysł na festiwal utrzymany w tamtym klimacie, a dzięki Stypendiom Kulturalnym Bogdanki jego realizacja stała się możliwa – dodaje Katarzyna Strużyńska, pomysłodawczyni festiwalu i jedna z laureatek Stypendium Kulturalnego Bogdanki w „Chatce Żaka”.

Festiwal rozpocznie poniedziałkowa prelekcja połączona z pokazem mody lat 50. i 60. Będzie można zobaczyć charakterystyczne wówczas stylizacje – zarówno te rodzime, jak i zagraniczne, usłyszeć muzykę minionych dekad oraz zaczerpnąć modowych inspiracji, które znów zyskują na popularności. W rolę modelek i modeli wcielą się m.in. tancerze i tancerki oraz studenci lubelskich uczelni. Pokaz zakończy się występem tanecznym.

Jeszcze tego samego dnia na uczestników czekać będą warsztaty taneczne Let’s twist again!, które poprowadzą tancerze z Fundacji Belriguardo, oraz projekcja filmowa kultowego filmu drugiej połowy lat sześćdziesiątych. Z kolei we wtorek organizatorzy proponują m.in. prelekcję poświęconą dizajnowi oraz retro prywatkę.

MK

retrospekcje poster

 

Dyskusja (0 komentarzy)