Aktualności
Życie akademickie
21 Sierpnia
Źródło: The Age of Decadence
Opublikowano: 2023-08-21

Studenci UMCS tłumaczą gry i filmy

Studenci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ukończyli projekt lokalizacyjny spolszczenia gry RPG „The Age of Decadence”. W ramach praktyk przetłumaczyli łącznie pół miliona słów.

„The Age of Decadence” to znana osobom ze świata gamingowego gra, której akcja rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie inspirowanym Cesarstwem Rzymskim. Często jednak język angielski stawał się pewną barierą dla graczy. Dzięki współpracy pracowników i studentów Wydziału Filologicznego UMCS nie muszą już się oni martwić o niezrozumienie któregoś z elementu gry.

Przekład samych dialogów i narracji z gry (w sumie pół miliona słów) zajął studentom i studentkom 2 lata. Opiekę nad projektem sprawował dr Paweł Aleksandrowicz z Katedry Lingwistyki Stosowanej UMCS, który co semestr powoływał nowy zespół tłumaczeniowy, kierował jego pracą oraz wspierał  merytorycznie. Następnie przez kolejny rok studenci już samodzielnie poprawiali i sprawdzali przekład w grze. Najważniejszą rolę na tym etapie odegrali Paweł Adamiec z lingwistyki stosowanej i Hubert Wójcik z anglistyki – studiujący na Wydziale Filologicznym UMCS.

We wcześniejszych latach studenci Wydziału Filologicznego UMCS przetłumaczyli już takie gry komputerowe, jak: „Fallout 1.5: Resurrection”, „Fallout of Nevada”, „Atom RPG”, „Brassheart”, „Olympus 2207”, a także wykonali przekłady gier planszowych – „Hard City” (na niemiecki i hiszpański) oraz „Star Scrappers: Orbital” (z angielskiego na polski).

Tłumaczenie gier to nie jedyna okazja dla studentów, by szlifować swoje językowe umiejętności w zakresie tłumaczeń audiowizualnych. Mogą oni także zdobywać umiejętności, tłumacząc filmy na festiwale i wydarzenia kulturalne. Pod opieką dr. Aleksandrowicza współpracowali lub współpracują m.in. z Letnią Akademią Filmową w Zwierzyńcu, festiwalem kina gatunkowego Splat!FilmFest, Lubelskim Festiwalem Filmowym, Festiwalem Kina Kobiet „Demakijaż” czy Akademią Zapomnianych Arcydzieł Filmowych w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin”.

źródło: UMCS

Dyskusja (0 komentarzy)