Aktualności
Życie akademickie
08 Czerwca
Opublikowano: 2022-06-08

TOP of the TOP Women in AI!

Podczas „Perspektywy Women in Tech Summit 2022”, czyli największej w Europie konferencji dla kobiet w technologiach poznaliśmy najznakomitsze ekspertki zawodowo zajmujące się tematem sztucznej inteligencji w Polsce! Kapituła wybrała 10 wybitnych kobiet pracujących z technologią AI oraz przyznała jedno specjalne wyróżnienie.

TOP of the TOP Women in AI to 10 ekspertek, które dla młodego pokolenia stanowić mają role models. Choć różni je wiele – wiek, zawodowe doświadczenie, specjalizacja wynikająca z profilu wykształcenia (od inżynierskiego po humanistyczne), a nawet pochodzenie (w zestawieniu znalazły się nie tylko Polki, ale też cudzoziemki pracujące w Polsce i tutaj rozwijające innowacje) – to łączy jedno: sztuczna inteligencja i przekonanie, że ani technologii, ani barier nie należy się bać oraz że kobiety nie tylko mogą, ale wręcz powinny walczyć o swoje miejsce w branży technologicznej i swój udział w kreowaniu innowacji.

Misją naszej fundacji jest m.in. walka z nierównościami płci w dziedzinie STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics) – przypomina dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjatora i organizatora zestawień TOP Women in Technology.

Zestawienie TOP-100 Women in AI jest bowiem kolejnym po TOP-20 Women in Cybersecurity (2019) i TOP-15 Women in 5G (2020), które powstało w związku z organizowanym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy wydarzeniem „Perspektywy Women in Tech Summit”. Tym razem zmieniła się formuła tworzenia listy – zgłoszone ekspertki podzielono na 10 kategorii (Fighting AI bias, Ethical AI, AI Leadership, AI Research, AI Entrepreneur, AI Rising Star, AI Promoter, Young AI enthusiast, AI in Culture oraz AI for change), a nierangowana lista TOP-100 powstała na bazie ponad 300 nadesłanych kandydatur oraz (dodatkowo) dzięki rekomendacjom ekspertów z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego, którzy opracowali listę specjalistek w kategorii AI Research. Najlepsze z najlepszych kobiet od AI w Polsce wskazane zostały przez kapitułę, której przewodniczyła Aleksandra Przegalińska, badaczka ALK/MIT/Harvard. Decyzją Kapituły Excellence in AI Awards otrzymały:

  • Natalia Domagała, nominowana w kategorii Ethical AI – opracowała The Algorithmic Transparency Standard and the Data Ethics Framework dla brytyjskiego rządu; realizowała wyzwania związane z otwartymi danymi dla 360Giving; ma doświadczenie badawcze w zakresie antropologii, gender, technologii obywatelskich i rozwoju gospodarczego, a ostatnio współredagowała książkę Situating Open Data: Global Trends in Local Contexts; obecnie jest Policy Fellow w Centre for Science and Policy, University of Cambridge.
  • Agata Foryciarz, nominowana w kategorii Fighting AI bias – doktorantka na Uniwersytecie Stanforda, jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół relacji między właściwościami statystycznymi modeli uczenia maszynowego wykorzystywanych w klinicznym wspomaganiu decyzji a ich implikacjami dla równości zdrowotnej; obecnie prowadzi projekt na temat implikacji zastosowania algorytmicznych metod „sprawiedliwości” do tworzenia modeli szacujących ryzyko chorób sercowo-naczyniowych; dodatkowo na Uniwersytecie Stanforda prowadzi Computing and Society – interdyscyplinarną grupę, której celem jest zmiana praktyki informatyki w kierunku bardziej krytycznego podejścia do wpływu IT na społeczeństwo.
  • Maria Ganzha, nominowana w kategorii AI Researcher (rekomendacja OPI PBI) – profesor nadzwyczajny na Politechnice Warszawskiej oraz w Instytucie Badań Systemowych PAN; opublikowała blisko 200 artykułów naukowych, zasiada w redakcjach 5 czasopism i serii wydawniczych, była zapraszana do komitetów programowych ponad 250 konferencji; była kierownikiem zespołu IBSPAN w projekcie INTER-IoT; obecnie jest Koordynatorem Technicznym Projektu ASSIST-IoT, będzie kierownikiem zespołu IBSPAN w projekcie aerOS.
  • dr Jagoda Kaszowska-Mojsa, nominowana w kategorii AI for Change – pracownik naukowy UMCS oraz Mathematical Institute na Uniwersytecie w Oxfordzie; aktywnie współpracuje zarówno z twórcami polityki, jak i praktykami (m.in. współpracowała z naukowcami z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego, Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego oraz krajowych banków centralnych); głównym celem jej ostatniego projektu, MACROPRU, jest zbadanie, w jaki sposób nowe polityki makroostrożnościowe mogą wpływać na stabilność finansową, nie przyczyniając się do nierówności w społeczeństwie; wyniki tego projektu uzupełnią wnioski wyciągnięte z systemowych testów warunków skrajnych przeprowadzonych przez EBC, dostarczając danych na temat wzrostu nierówności w krajach UE w związku z przyjęciem przez nie nowych regulacji finansowych.
  • Sylwana Kaźmierska, nominowana w kategorii AI Promoter – data scientist i specjalistka ML z ponad 5-letnim doświadczeniem zawodowym; specjalizuje się w dziedzinie wizji komputerowej i konserwacji prewencyjnej; tworzyła narzędzia AI głównie dla branży medycznej, obronnej i telekomunikacyjnej; realizowała zadania badawczo-rozwojowe w zakresie Sztucznej Inteligencji dla takich firm, jak LEGO, TomTom, T-Mobile; prowadziła serię kursów z zakresu AI, m.in. dla Fujitsu Polska; prowadzi profil @programistka_ai na Instagramie; publikuje też pod #100daysofai codzienne porady na temat AI.
  • Alicja Kwaśniewska, nominowana w kategorii AI Rising Star – doktor w dziedzinie inżynierii biomedycznej i AI w medycynie (doktorat na Politechnice Gdańskiej), opracowała wiele nowatorskich rozwiązań AI dla służby zdrowia, mentorka w projekcie Hear AI (praca nad rozwiązaniami AI do rozumienia języka migowego); jej praca była wielokrotnie nagradzana, m.in. przez Polskie Towarzystwo Inżynierii Biomedycznej za najlepszą pracę magisterską, oraz wyróżniana na światowych forach technologicznych, m.in. Edge AI and Vision; jest członkiem komitetów AI w różnych międzynarodowych organizacjach – GHC (największa globalna konferencja promująca obecność kobiet w nauce), Society of Automotive Engineers (SAE); co najważniejsze, zawsze chce dzielić się wiedzą z innymi i pomagać innym w rozwoju.
  • Agnieszka Pilat, nominowana w kategorii AI in Culture – pochodząca z Łodzi malarka, w której obrazach „przegląda się” sztuczna inteligencja, a część jej dzieł jest współtworzona przez roboty; była artystką-rezydentem w Waymo (projekt samojezdnych samochodów Google), Autodesk, USS Hornet Museum, Wrightspeed (startup pojazdów elektrycznych tworzony przez współzałożyciela Tesli, Iana Wrighta), a obecnie rezyduje w Boston Dynamics i Agility Robotics; jej wystawy odbyły się m.in. w Google, de Young Museum, Rochester Museum of Fine Arts Biennial i w czasie Art Week Miami.
  • Urszula Sankowska, nominowana w kategorii AI Entrepreneur – współwłaścicielka i dyrektor operacyjny w MIM Solutions, jednej z najlepszych w Polsce firm zajmujących się uczeniem maszynowym, specjalizującej się w MEDTECH; z wykształcenia ekonomistka, menedżer z ponad 15-letnim doświadczeniem, jest założycielką EMBRYOAID i FOLLISCAN – dwóch przełomowych projektów, których celem jest opracowanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, aby pomóc kobietom i parom borykającym się z problemem niepłodności.
  • Agnieszka Słowik, nominowana w kategorii AI Researcher – doktorantka Uniwersytetu w Cambridge, współautorka prac zaakceptowanych na najważniejszych konferencjach AI/ML (AISTATS, AAAI, CogSci, NeurIPS i AAMAS); bardzo zaangażowana w promowanie różnorodności w społeczności AI/ML; utrzymuje silne więzi ze środowiskiem naukowym AI w Polsce (ostatnio zorganizowała warsztaty Women in ML in PL na konferencji ML in PL 2021, gdzie pełni również funkcję oficera naukowego).
  • Ivona Tautkute-Rustecka, nominowana w kategorii AI in Culture – zawodowo i naukowo zajmuje się sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym, ze szczególnym uwzględnieniem wizji komputerowej; jest również wybitną artystką AI, pracującą z fotografią i GAN-ami – otrzymała Best Awards w konkursie Digital Ars 2020, a także w kategorii Animacja Komputerowa na Międzynarodowym Forum Sztuki Komputerowej Computer Space 2021; jej prace były wystawiane i sprzedawane na aukcjach na całym świecie, w tym w prestiżowym domu aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Jorku, Ars Electronica Garden NYC, Stratosphere Beijing, Crypto Art Week Asia, Athens Digital Art Festival, CAFA, Art Week Shenzhen, Duran Arte y Subastas, domu aukcyjnym Poly i in.

Specjalne wyróżnienie – Distinguished Mentor in AI – otrzymała prof. Halina Kwaśnicka z Politechniki Wrocławskiej. Kapituła doceniła jej wkład w kształcenie pokoleń specjalistów od sztucznej inteligencji. Laureatka kieruje Zakładem Sztucznej Inteligencji na Politechnice Wrocławskiej, jest opiekunem naukowym Koła Naukowego Sztucznej Inteligencji CJANT i autorką monografii Obliczenia ewolucyjne w sztucznej inteligencji (1999). Na Politechnice Wrocławskiej prowadzi wykłady na temat sztucznej inteligencji, algorytmów ewolucyjnych, systemów ekspertowych i automatycznego pozyskiwania wiedzy.

źródło: Perspektywy

 

Dyskusja (0 komentarzy)