Podczas „Perspektywy Women in Tech Summit 2022”, czyli największej w Europie konferencji dla kobiet w technologiach poznaliśmy najznakomitsze ekspertki zawodowo zajmujące się tematem sztucznej inteligencji w Polsce! Kapituła wybrała 10 wybitnych kobiet pracujących z technologią AI oraz przyznała jedno specjalne wyróżnienie.
TOP of the TOP Women in AI to 10 ekspertek, które dla młodego pokolenia stanowić mają role models. Choć różni je wiele – wiek, zawodowe doświadczenie, specjalizacja wynikająca z profilu wykształcenia (od inżynierskiego po humanistyczne), a nawet pochodzenie (w zestawieniu znalazły się nie tylko Polki, ale też cudzoziemki pracujące w Polsce i tutaj rozwijające innowacje) – to łączy jedno: sztuczna inteligencja i przekonanie, że ani technologii, ani barier nie należy się bać oraz że kobiety nie tylko mogą, ale wręcz powinny walczyć o swoje miejsce w branży technologicznej i swój udział w kreowaniu innowacji.
Misją naszej fundacji jest m.in. walka z nierównościami płci w dziedzinie STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics) – przypomina dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjatora i organizatora zestawień TOP Women in Technology.
Zestawienie TOP-100 Women in AI jest bowiem kolejnym po TOP-20 Women in Cybersecurity (2019) i TOP-15 Women in 5G (2020), które powstało w związku z organizowanym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy wydarzeniem „Perspektywy Women in Tech Summit”. Tym razem zmieniła się formuła tworzenia listy – zgłoszone ekspertki podzielono na 10 kategorii (Fighting AI bias, Ethical AI, AI Leadership, AI Research, AI Entrepreneur, AI Rising Star, AI Promoter, Young AI enthusiast, AI in Culture oraz AI for change), a nierangowana lista TOP-100 powstała na bazie ponad 300 nadesłanych kandydatur oraz (dodatkowo) dzięki rekomendacjom ekspertów z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego, którzy opracowali listę specjalistek w kategorii AI Research. Najlepsze z najlepszych kobiet od AI w Polsce wskazane zostały przez kapitułę, której przewodniczyła Aleksandra Przegalińska, badaczka ALK/MIT/Harvard. Decyzją Kapituły Excellence in AI Awards otrzymały:
Specjalne wyróżnienie – Distinguished Mentor in AI – otrzymała prof. Halina Kwaśnicka z Politechniki Wrocławskiej. Kapituła doceniła jej wkład w kształcenie pokoleń specjalistów od sztucznej inteligencji. Laureatka kieruje Zakładem Sztucznej Inteligencji na Politechnice Wrocławskiej, jest opiekunem naukowym Koła Naukowego Sztucznej Inteligencji CJANT i autorką monografii Obliczenia ewolucyjne w sztucznej inteligencji (1999). Na Politechnice Wrocławskiej prowadzi wykłady na temat sztucznej inteligencji, algorytmów ewolucyjnych, systemów ekspertowych i automatycznego pozyskiwania wiedzy.
źródło: Perspektywy