Aktualności
Życie akademickie
13 Grudnia
Źródło: archiwum prywatne
Opublikowano: 2022-12-13

Wybrano nowe władze Forum Uczelni Technicznych

Bartosz Wiszniowski z Politechniki Wrocławskiej został wybrany na przewodniczącego Forum Uczelni Technicznych. Zastąpi na tym stanowisku Aleksandrę Zmudę-Trzebiatowską z Politechniki Koszalińskiej.

Forum Uczelni Technicznych jest jedną z dziesięciu komisji branżowych Parlamentu Studentów RP. Powstało w 2006 roku. Zrzesza 33 samorządy studenckie uczelni technicznych, na których kształci się w sumie około 350 tys. studentów.

Nowe władze FUT na kadencję 2023 wyłoniono w miniony weekend podczas zjazdu sprawozdawczo-wyborczego. Przewodniczącym został dotychczasowy sekretarz i członek prezydium ds. finansowych Bartosz Wiszniowski. Jest piętnastą osobą, która pokieruje tą komisją i pierwszą wywodzącą się z Politechniki Wrocławskiej. Studiuje (II stopień) na kierunku architektura i urbanistyka. Zajmuje się m.in. charakterystykami energetycznymi budynków oraz badaniem mostów termicznych, a prywatnie najbardziej interesuje się architekturą okresu modernizmu.

Z samorządem studenckim związany jest od ponad 4 lat. Od 2019 roku przez dwie kadencje przewodniczył Komisji ds. Kultury w Samorządzie Studentów PWr. Od 2021 do 2022 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Parlamentu Studentów PWr, gdzie odpowiedzialny był m.in. za nadzór na pionem komisji projektowych oraz budowanie wizerunku samorządu w Polsce. W Sekcji Szkoleniowej Samorządu Studenckiego od dwóch lat prowadzi szkolenia z budowania zespołu, wystąpień publicznych i negocjacji.

Obecnie zasiada w Senacie uczelni. Od listopada kieruje Kolegium Senatorów Studenckich PWr. Za najważniejsze cele w swojej samorządowej pracy stawia sobie rozwój, budowanie relacji i szerzenie aktywności studenckiej. Wraz z nim Prezydium FUT tworzą:

  • Arleta Tryka z Uniwersytetu Ekonomicznego z Katowicach,
  • Dorota Nagórska z Politechniki Gdańskiej,
  • Natalia Guzik z Politechniki Krakowskiej,
  • Emilia Ramatowska z Politechniki Białostockiej,
  • Maciej Gacek z Politechniki Rzeszowskiej,
  • Szymon Łakomy z Politechniki Wrocławskiej.

Do zadań FUT należy m.in. rozwijanie współpracy i umacnianie więzi między studentami, reprezentowanie środowiska studenckiego uczelni technicznych, wyrażanie opinii w sprawach dotyczących ogółu studentów, w tym opiniowanie aktów prawnych, wspieranie samorządności studenckiej. Sztandarowym projektem FUT jest Konkurs Kół Naukowych KoKoN.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)