Aktualności
Badania
02 Listopada
Źródło: Politechnika Łódzka
Opublikowano: 2021-11-02

Inżynierowie z PŁ konstruują miniaturowe urządzenie dla ortopedów 

Ortopedyczne miniaturowe ramię pomiarowe do pomiarów śródoperacyjnych – to cel projektu, w którym uczestniczą inżynierowie z Politechniki Łódzkiej. Na realizację prac otrzymali niemal 4,3 mln zł.

Całkowita wymiana stawu biodrowego należy do najczęściej wykonywanych na świecie operacji implantologicznych. Jednym z podstawowych problemów – do tej pory nierozwiązanych w sposób satysfakcjonujący – jest pomiar w trakcie operacji, czy nie nastąpiła zmiana położenia kości udowej. Różnica w długości kończyn dolnych należy do powikłań pooperacyjnych zmniejszających oczekiwaną poprawę komfortu życia.

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej wraz z pracownikami Robotic Medical Solutions sp. z o.o. podjęli się zadania stworzenia nowego produktu – ortopedycznego miniaturowego ramienia pomiarowego do pomiarów śródoperacyjnych. Wspomoże ono chirurgów wykonujących wymianę chorego stawu biodrowego.

Naszym celem jest zaprojektowanie, wdrożenie i produkcja innowacyjnego wyrobu medycznego. Realizując projekt, przeprowadzimy badania metrologiczne i eksperymenty medyczne pozwalające opracować konstrukcję i oprogramowanie ortopedycznego miniaturowego ramienia pomiarowego użytecznego w czasie operacji wszczepiania protezy stawu biodrowego. Będzie ono przeznaczone do pomiaru zmiany długości i odsunięcia w bok kończyny dolnej. Ramię będzie małe, łatwe i szybkie w użyciu, a jego użycie nie wydłuży w znaczący sposób operacji – wyjaśnia kierownik projektu prof. Leszek Podsędkowski z PŁ.

Pierwsza część badań dotyczy dopasowania konstrukcji do technologii formowania wtryskowego gwarantującego odpowiednią powtarzalność. Następnie zostaną przeprowadzone eksperymenty medyczne pozwalające zweryfikować poprawność mocowania i działania ramienia. W kolejnym etapie inżynierowie opracują i zweryfikują na prototypach projekty specjalistycznych stanowisk do kalibracji i testowania ramion w trakcie produkcji seryjnej oraz oprzyrządowanie technologiczne do tej produkcji.

Projekt wart niemal 4,3 mln zł (w tym 3,8 mln zł dofinansowania ze środków unijnych) jest realizowany w Instytucie Obrabiarek i Technologii Budowy Maszyn na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. Zakończenie prac zaplanowano na koniec 2023 roku.

Ewa Chojnacka, źródło: PŁ

 

Dyskusja (0 komentarzy)