Aktualności
Badania
27 Czerwca
Fot. Krzysztof Jóźwiakowski
Opublikowano: 2023-06-27

Naukowcy z UP w Lublinie zaprojektowali innowacyjną oczyszczalnię ścieków

W miejscowości Zawadówka otwarto innowacyjną zero-energetyczną hybrydową hydrofitową oczyszczalnię ścieków. Jej koncepcję opracowali naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Nad innowacyjną oczyszczalnią ścieków pracował zespół z Katedry Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie pod kierunkiem prof. dr hab.Krzysztofa Jóźwiakowskiego. Projekt oczyszczalni wykonali dr inż. Arkadiusz Malik oraz mgr inż. Karolina Jóźwiakowska.

Oczyszczalnia opiera się na rozwiązaniach wykorzystujących zasoby przyrody, a jej funkcjonowanie zapewnia wysokoefektywne oczyszczanie ścieków. Składa się z części mechanicznej, biologicznej i chemicznej oraz systemu zagospodarowania osadów ściekowych.

Pierwszy etap mechanicznego oczyszczania ścieków przebiega w sitopiaskowniku oraz osadniku wstępnym i polega na usuwaniu największych zanieczyszczeń, czyli skratek, piasku oraz osadów ściekowych. Osady ściekowe zatrzymane w osadniku są odwadniane i unieszkodliwiane w specjalnym systemie hydrofitowym składającym się z 4 złóż gruntowo-roślinnych, na które składają się miskant olbrzymi i trzcina pospolita. Oczyszczanie biologiczne przebiega w dwóch takich układach złóż gruntowo-roślinnych. Na kolejny składają się miskant olbrzymi i wierzba wiciowa. Podczas przepływu przez te układy w ściekach zachodzą procesy usuwania zawiesiny ogólnej oraz zanieczyszczeń organicznych (BZT5 i ChZT) i biogennych (azot i fosfor).

Ostatnim elementem oczyszczalni jest innowacyjny P-filtr wypełniony skałą wapienno-krzemionkową opoką po obróbce termicznej, powszechnie występującą na Lubelszczyźnie. System ten służy do dodatkowego usuwania fosforu i ma za zadanie chronić wody odbiornika przed eutrofizacją. Naukowcy przewidują, że po około 10 latach eksploatacji oczyszczalni odwodnione i ustabilizowane osady ściekowe będą mogły zostać wykorzystane w rolnictwie do nawożenia gleb lub do rekultywacji gruntów. Z kolei woda uzyskana z oczyszczonych ścieków może być wykorzystana do podlewania zieleni.

Oczyszczalnia została wyposażona w system fotowoltaiczny, co pozwala na redukcję zużycia energii z sieci energetycznej prawie do zera. Energia ta zasila pompy służące do tłoczenia osadów na złoża gruntowo-roślinne. Ponadto oczyszczalnia jest w pełni zautomatyzowana i sterowana za pomocą komputera, co pozwala na kontrolę pracy obiektu. Dopływ i odpływ ścieków z oczyszczalni jest rejestrowany za pomocą specjalnych przepływomierzy, dzięki czemu można śledzić na bieżąco ilości oczyszczanych ścieków. Zaletami obiektu są m.in.: bardzo niski koszt eksploatacji, brak wtórnych osadów ściekowych, możliwość wtórnego wykorzystania oczyszczonych ścieków. Oczyszczalnia ma przepustowość 74 m3/d.

Kilka dni temu innowacyjną zero-energetyczną hybrydową hydrofitową oczyszczalnię ścieków otwarto w Zawadówce (gmina Rejowiec). Jest ona w stanie obsłużyć 740 mieszkańców z tej miejscowości, od których ścieki doprowadzane są za pomocą systemu kanalizacyjnego. W obiekcie istnieje również możliwość oczyszczania ścieków dowożonych. To druga tego typu oczyszczalnia w woj. lubelskim o dużej przepustowości – powyżej 10 m3/d. Pierwsza (180 m3/d) została oddana do użytku trzy lata temu w miejscowości Białka nad jeziorem Bialskim na terenie gminy Dębowa Kłoda. Autorami koncepcji budowy tej oczyszczalni również byli pracownicy KIŚiG UP w Lublinie. W latach 2007–2022 mniejsze tego typu obiekty powstały również w kilku gminach na terenie woj. lubelskiego oraz na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego czy Poleskiego Parku Narodowego.

Hydrofitowe oczyszczalnie ścieków są przedmiotem badań naukowych pracowników Katedry Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie już od ponad 28 lat. Obecnie kompleks w Zawadówce jest przedmiotem badań naukowych, które pozwolą na dalsze udoskonalanie technologii oczyszczania ścieków w hybrydowych systemach hydrofitowych.

MK, źródło: UPL, www.chelm.naszemiasto.pl

Dyskusja (0 komentarzy)