Aktualności
Konkursy
13 Kwietnia
Źródło: ZUT w Szczecinie
Opublikowano: 2023-04-13

Studenci z ZUT zaprojektowali najlepszą kulę do kręgli

Studenci z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wygrali międzynarodowy konkurs projektowania betonowych kul do kręgli. Impreza odbyła się w Stanach Zjednoczonych.

FCR Bowling Ball to międzynarodowy konkurs naukowy dla studentów, który zorganizowano na początku kwietnia w San Francisco podczas konwencji Amerykańskiego Instytutu Betonu (American Concrete Institute – ACI). W zmaganiach wzięły udział 33 drużyny z całego świata, m.in. USA, Kanady, Meksyku, Indii i Tajwanu. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie i skonstruowanie kuli do kręgli ze specjalnej mieszanki betonowej z włóknami.

W finałowym starciu najlepszy okazał się zespół ACI Student Chapter z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Kolejne miejsca na podium zajęli studenci z University of Puerto Rico at Mayagüez i University of Illinois Urbana-Champaign.

FRC Bowling Ball, choć w oczywisty sposób nawiązuje do popularnej gry rozrywkowej, to w istocie jest konkursem naukowym. Przed uczestnikami organizatorzy postawili wyzwanie: studenci musieli najpierw zaprojektować lekką mieszankę betonową zbrojoną włóknami, a następnie wykonać z niej kulę do kręgli o odpowiednich parametrach – tłumaczy prof. Maria Kaszyńska, która obok dr. inż. Norberta Olczyka (oboje z Katedry Konstrukcji Żelbetowych i Technologii Betonu) wspierała studentów ZUT w przygotowaniach i rywalizacji konkursowej.

Studenci budownictwa do konkursu przygotowywali się ponad dwa lata. W skład nagrodzonego zespołu weszli: Julia Błaż, Karolina Iwańska, Malwina Kulaga, Karol Czyżyk, Adam Kamiński, Janusz Kozanecki oraz Aleksander Łuczak – wszyscy kształcą się na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska. W nagrodę dostali do podziału tysiąc dolarów, statuetki i certyfikaty.

W ostatnich miesiącach drużyna spędzała w laboratorium całe weekendy. Trud się opłacił, ponieważ ich betonowa kula okazała się bezkonkurencyjna, tzn. najdokładniej odpowiadała narzuconym wymiarom i wadze, miała właściwie osadzony środek ciężkości i uzyskała najlepsze parametry w testach wytrzymałościowych – relacjonuje prof. Kaszyńska.

Zwycięstwo polskiej drużyny było największą sensacją tegorocznej konwencji, ponieważ Polacy pokonali zespoły z renomowanych amerykańskich uczelni. W zmaganiach wzięło udział ponad dwa tysiące osób.

Mateusz Lipka, źródło: ZUT

Dyskusja (0 komentarzy)