Trzej naukowcy prowadzący swoje badania w Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum, Politechnice Poznańskiej oraz Cambridge Centre for International Research zostali nominowani do tytułu „Młodego Promotora Polski”. Nazwisko laureata poznamy podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się 5 czerwca w Pałacu Prezydenckim.
Inicjatywa nawiązuje do programu „Promotor Polski”, skierowanego do osób o ugruntowanej pozycji zawodowej. W ten sposób Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego już od 2017 r. wyróżnia osobistości, które są aktywne w swoich regionach, działają na rzecz społeczności lokalnych, a ich postawa zawodowa i społeczna przyczynia się do umacniania pozytywnego wizerunku kraju. Dwa lata temu Fundacja postanowiła przyznawać także tytuł „Młodego Promotora Polski” za wybitne osiągnięcia w nauce, kulturze i sporcie. Programowi patronuje Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.
W tym roku w kategorii naukowej nominowani zostali: Jakub Batko, Piotr Kuwałek oraz Aleksander Zarębiński.
Jakub Batko jest studentem V roku kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum. Kieruje zespołem badawczym CAROL, który prowadzi badania z zakresu kardiochirurgii małoinwazyjnej oraz przygotowującego studentów do pracy naukowej przy Specjalistycznym Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie. Jest autorem i współautorem 11 publikacji naukowych oraz 17 publikacji konferencyjnych. Otrzymał nagrodę Forbes „25 under 25” w kategorii nauka, a także Grundeman Scientific Research Award Międzynarodowego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgii Małoinwazyjnej. Uczestniczył w prestiżowych konferencjach międzynarodowych, takich jak Experimental Biology 2022, Anatomy Connected 2023 czy IMSC Annual Meeting 2022. Realizuje badania z zakresu anatomii, anatomii klinicznej, kardiochirurgii małoinwazyjnej oraz kardiologii onkologicznej. W wolnym czasie prowadzi zajęcia promujące kształcenie w kierunkach medycznych i zdrowy tryb życia w szkołach.
Dr inż. Piotr Kuwałek pracuje jako adiunkt w Zakładzie Metrologii, Elektroniki i Techniki Świetlnej na Politechnice Poznańskiej. W ub.r. ukończył przedterminowo studia doktoranckie na Wydziale Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki PP. Jest absolwentem dwóch kierunków studiów na tej uczelni: elektrotechniki oraz matematyki. W działalności naukowej zajmuje się tematyką przetwarzania sygnałów, m.in. biologicznych, akustycznych, elektrycznych. Koordynował prace nad przetwarzaniem sygnałów w interdyscyplinarnym zespole badawczym finansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Otrzymał grant PRELUDIUM z Narodowego Centrum Nauki. Na szczególne podkreślenie zasługują jego prace w zakresie lokalizacji źródeł wahań napięcia w sieciach elektroenergetycznych. Napisał 30 artykułów o łącznym IF>52 (indeks Hirscha wg WoS/Scopus = 7, wg GS = 8), które zostały opublikowane w renomowanych czasopismach (IEEE Trans. on Ind Electron/Pow Deliv/Instrum and Meas, Biomed Sig Proces and Control, Energies). Brał udział w prestiżowych konferencjach międzynarodowych. Jest członkiem wielu organizacji, m.in. IEEE, EAI, PKN, EAI CICom 2021 oraz 2022.
Aleksander Zarębiński uczy się w jednej z najlepszych brytyjskich szkół Dulwich College w Londynie. W listopadzie 2022 roku, realizując program naukowy Regenerative Neurobiology and Gene Therapy w Cambridge Centre for International Research („The use AAV viral vectors in the treatment of monogenic eye disorders”), dokonał odkrycia, które może być przełomem w dziedzinie mikro-neurobiologii. W przyszłości chce zostać neurochirurgiem i pracować w międzynarodowych zespołach badawczych. Od dawna interesuje się zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem ludzkiego mózgu i nieustannie zgłębia swą wiedzę w tym zakresie. Brał udział w wielu międzynarodowych programach badawczych prowadzonych przez wybitnych specjalistów w dziedzinie neurobiologii, neuroanatomii, neurochirurgii, kognitywistyki, behawioryzmu, sztucznej inteligencji i neuronauki obliczeniowej. Realizował projekty naukowe w Nowojorskiej Akademii Nauk, Uniwersytecie LMU w Monachium i Międzynarodowym Centrum Badań w Cambridge. Otrzymał stypendia: STEM SCHOLARSHIP oraz Spotlight Scholars, które przyznawane są studentom realizującym projekty badawcze uznane przez wykładowców Cambridge za wyjątkowo imponujące.
Laureaci konkursu, wybrani spośród nominowanych (także w kategoriach: kulturalnej i sportowej) przez Małżonkę Prezydenta RP, ogłoszeni zostaną podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się 5 czerwca w Pałacu Prezydenckim.
MK, fot. UJ, LinkedIn, Radio Eska