Sport akademicki
07 Sierpnia
Opublikowano: 2023-08-07

Rekordowa uniwersjada

Polskie siatkarki pokonały 3:1 Brazylię i zostały brązowymi medalistkami uniwersjady w Chengdu. Dzisiaj o złoto zagrają nasi siatkarze.

Podopieczne trenera Jacka Pasińskiego jeszcze przed pierwszym gwizdkiem były niezwykle bojowo nastawione. Chciały zrewanżować się rywalkom za porażkę 2:3 w fazie grupowej. Początkowo zanosiło się na powtórkę, bo pierwszego seta przegrały do 12. Za to w kolejnych trzech pokazały się z jak najlepszej strony, wygrywając je w stosunku do 23, 21 i 20.

Kobieca siatkówka, właśnie pokazałyśmy co to znaczy w praktyce – śmieje się atakująca Aleksandra Rasińska, która walnie przyczyniła się do tego, że biało-czerwone wyrównały stan meczu, a później wygrały kolejne dwa sety i zapewniły sobie brązowe medale uniwersjady. Zdobyła bowiem aż 21 punktów.

W niedzielę to nie było jedyne medalowe żniwo reprezentantów Polski. Wieczorna sesja na pływalni rozpoczęła się od fantastycznego finału na 100 metrów stylem motylkowym, w którym najlepszy był Jakub Majerski, a srebrny medal wywalczył Adrian Jaśkiewicz. Kilkanaście minut później Polacy znów wyłowili z wody złoty i srebrny medal, tym razem w rywalizacji kobiet na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym. Wygrała pewnie Adela Piskorska, która przy okazji ustanowiła nowy rekord uniwersjady – 27,84 sek. Na drugim miejscu finiszowały ex aequo Paulina Peda i Amerykanka Anya Mostek.

Kolejne krążki dorzucili do swojego dorobku lekkoatleci. W niedzielę dwa złote medale przypadły biało-czerwonym w biegu na 800 metrów (Maciej Wyderka) oraz w kobiecej sztafecie 4×400 metrów (Karolina Łozowska, Weronika Bartnowska, Margarita Koczanowa i Aleksandra Formella). Na drugim stopniu podium stawali: Cyprian Mrzygłód w rzucie oszczepem, sztafeta kobiet 4×100 m (Marlena Granaszewska, Monika Romaszko, Paulina Paluch i Nikola Horowska) oraz męska sztafeta 4×400 metrów (Adam Łukomski, Patryk Grzegorzewicz, Daniel Sołtysiak i Mateusz Rzeźniczak).

Po medale sięgali także wioślarze. Drużyna w składzie: Barbara Streng, Katarzyna Duda, Jakub Woźniak, Kajetan Szewczyk wywalczyła złoto w kategorii czwórek podwójnych mix. Medale tego samego koloru stały się udziałem: dwójki Bartosz Bartkowski i Krzysztof Kasparek oraz Zuzanny Jasińskiej. Z kolei czwórka: Katarzyna Boruch, Martyna Jankowska, Izabela Pawlak i Anna Potrzuska i dwójka: Paulina Chrzanowska i Izabela Gałek sięgnęły po srebrne medale.

W sumie Polacy zdobyli dotąd w Chengdu 39 medali, w tym 15 złotych, 13 srebrnych i 12 brązowych. To wynik bez precedensu w historii startów naszej reprezentacji na uniwersjadach. Impreza trwa do 8 sierpnia.