W weekend rozdano medale Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce i wioślarstwie. W zawodach w Poznaniu i Bydgoszczy wzięło w sumie udział ponad 1,5 tys. studentów.
Lekkoatletki Uniwersytetu Gdańskiego i lekkoatleci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie triumfowali w imprezie, która odbywała się w Poznaniu. Uczestniczyło w niej ponad 1,4 tys. zawodniczek i zawodników z blisko stu uczelni. W klasyfikacji generalnej studentki UG wyprzedziły na podium Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach i Uniwersytet Medyczny w Łodzi, a wśród mężczyzn reprezentacja UMCS okazała się lepsza od Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego.
W imprezie udział wzięła trójka mistrzów olimpijskich – Małgorzata Hołub-Kowalik (UMCS, złoto w biegu na 400 m), Natalia Kaczmarek (AWF Wrocław, srebro na 200 m) i Kajetan Duszyński (Politechnika Łódzka, brąz na 200 m i srebro w sztafecie 4×400 metrów).
Wśród pań najlepsze były: Nikola Horowska (Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, 100 i 200 m), Adrianna Czapla (UMCS, 400 metrów i 800 metrów), Klaudia Kazimierska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 1500 metrów), Klaudia Wojtunik (Uniwersytet Łódzki, 100 metrów przez płotki), Julia Korzuch (Uniwersytet Śląski, 400 metrów przez płotki), sztafeta AWF Kraków (4×100 metrów), sztafeta Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (4×400 metrów), Wiktoria Miąso (Uniwersytet Rzeszowski, skok wzwyż), Agnieszka Kaszuba (Uniwersytet Morski w Gdyni, skok o tyczce), Roksana Jędraszak (AWF Poznań, skok w dal), Agnieszka Bednarek (UŁ, trójskok), Weronika Muszyńska (UMCS, pchnięcie kulą i rzut dyskiem), Aleksandra Śmiech (Szkoła Główna Handlowa, rzut młotem) i Julia Szałas (ZWKF Gorzów Wlkp., rzut oszczepem).
Z kolei wśród mężczyzn ze złotymi medalami do domów wrócili: Adam Łukomski (AWF Wrocław, 100 metrów), Damian Trzaska (SGGW, 200 metrów), Jan Wawrzkowicz (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, 400 metrów), Jakub Augustyniak (UŁ, 800 metrów), Andrzej Kowalczyk (Uniwersytet Jagielloński, 1500 metrów), Szymon Żywko (UMCS, 3000 metrów), Jakub Szymański (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, 110 metrów przez płotki), Krzysztof Hołub (UMCS, 400 metrów przez płotki), sztafety UMCS (4×100 metrów i 4×400 metrów), Mateusz Kołodziejski (Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, skok wzwyż), Sebastian Chmara (UMK, skok o tyczce), Piotr Tarkowski (AWF Biała Podlaska, skok w dal), Dawid Krzemiński (Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, trójskok), Wojciech Marok (Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, pchnięcie kulą i rzut dyskiem), Marcin Wrotyński (UE Poznań, rzut młotem) i Wiktor Mertka (PG, rzut oszczepem).
W Bydgoszczy rozegrano Akademickie Mistrzostwa Polski w wioślarstwie. Rywalizacja na torze regatowym skupiła ponad 240 zawodników z 23 uczelni. Prym na wodach Brdy wiodły ekipy z województwa kujawsko-pomorskiego, które zwyciężyły w czterech z sześciu konkurencji i w pełni obsadziły podium klasyfikacji generalnej. Najlepsza okazała się reprezentacja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która wyprzedziła dwie miejscowe uczelnie. Druga była Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, a trzecie miejsce zajęli gospodarze imprezy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Toruńscy studenci znakomicie punktowali głównie za sprawą wioślarek, które dwukrotnie kończyły rywalizację z medalami – złotymi w ósemce oraz srebrnymi w dwójkach podwójnych. Dwa razy na najwyższym stopniu podium u pań stanęła Izabela Gałek z UKW w Bydgoszczy, która tym razem – po zeszłorocznych srebrach – była najlepsza w jedynkach oraz wspólnie z Klaudią Pankratiew w dwójce podwójnej.
U panów dwa złota padły łupem obrońców tytułów sprzed roku. W jedynkach ponownie triumfował Krzysztof Kasparek (Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu), a w dwójkach podwójnych kategorii lekkiej zwyciężyli z dużą przewagą Dariusz Paczkowski i Dawid Wachowicz (WSG w Bydgoszczy). W wyścigu ósemek najlepsza była osada Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, srebrni medaliści z ubiegłorocznej edycji AMP.
Paweł Hochstim, źródło: www.pasja.azs.pl