Aktualności
Sprawy nauki
02 Marca
Opublikowano: 2022-03-02

MEiN zawiesza kontakty z rosyjskimi naukowcami i instytucjami badawczymi

Zaprzestajemy współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki, co w praktyce oznacza wstrzymanie kontaktów z tamtejszymi naukowcami, uczelniami i z ośrodkami badawczymi – napisało w przekazanej stronie rosyjskiej deklaracji Ministerstwo Edukacji i Nauki. 

W piśmie podpisanym przez prof. Włodzimierza Bernackiego, sekretarza stanu w MEiN, wyrażono stanowczy sprzeciw wobec agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Zaapelowano zarazem do całej społeczności naukowej i edukacyjnej w Rosji o jednoznaczne potępienie wojny prowadzonej przeciw suwerennemu państwu, jakim jest Ukraina.

Badania naukowe i kształcenie kolejnych pokoleń powinny służyć ich dalszemu rozwojowi w oparciu o nowe technologie, metodologie, standardy, a nie wspieraniu działań wymierzonych przeciwko innym narodom – czytamy w stanowisku.

Jako wiceszef resortu, prof. Biernacki zadeklarował wystąpienie Polski ze Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej oraz Międzynarodowego Centrum Informacji Naukowej i Technicznej.

Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprzestaje też współpracy z Rosją w ramach Porozumienia między Rządem rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o współpracy w dziedzinie nauki i techniki, zawartego 25 sierpnia 1993 roku. Oznacza to wstrzymanie kontaktów z rosyjskimi naukowcami, uczelniami i ośrodkami badawczymi – napisano.

Wiceminister zapowiedział także, że w reakcji na inwazję resort przerywa prace nad projektem Umowy między oboma rządami o wzajemnym uznaniu świadectw, dyplomów, okresów studiów, wykształcenia, kwalifikacji i stopni naukowych.

Przypomnijmy, że wcześniej współpracę z rosyjskimi uczelniami i instytucjami naukowymi zawiesiły Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Wrocławski.

MK

FMxhYgTWYAUFFH

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Anonimus 10.03.2022 20:01

    Akt prawny o nazwie "Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o współpracy w dziedzinie nauki i techniki zawarte 25 sierpnia 1993 r." nie istnieje (nie ma żadnego śladu o takim akcie także w wyszukiwarkach prawniczych). Moje pytanie - o co w tym wszystkim chodzi???