Aktualności
Szkoły wyższe
18 Marca
Źródło: www.ppuz.edu.pl
Opublikowano: 2020-03-18

Minister nauki odwołał rektora PPUZ w Nowym Targu

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin odwołał we wtorek księdza pułkownika rezerwy dr. hab. Stanisława Gulaka z funkcji rektora Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Powodem jest plagiat w pracy habilitacyjnej byłego rektora.

W ocenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego były rektor przywłaszczył sobie autorstwo fragmentów ośmiu cudzych utworów w swojej pracy habilitacyjnej będącej podstawą nadania mu stopnia naukowego. Przywłaszczenie sobie autorstwa cudzych utworów narusza zarówno obowiązki nauczyciela akademickiego, jak i przepis ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych – podkreśla w swoim stanowisku szef resortu nauki, dodając że skala i rodzaj naruszeń zostały zakwalifikowane jako rażące naruszenie prawa.

Odwołanie odbyło się po uzyskaniu pozytywnych opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. Nowego rektora nowotarskiej uczelni na okres do końca kadencji wybierze teraz niezwłocznie kolegium elektorów. Do dnia wyboru rektora jego obowiązki będzie pełnił najstarszy członek senatu uczelni.

Postępowanie dyscyplinarne wobec byłego rektora zostało wszczęte w ubiegłym roku przez samego ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Sprawę ujawnił „Tygodnik Podhalański”. Według gazety rektor miał dopuścić się plagiatu w pracy habilitacyjnej, której bronił w Katolickim Uniwersytecie w słowackim Rużomberoku. Były rektor w swojej pracy habilitacyjnej miał korzystać z dorobku naukowego innych osób oraz wykorzystać m.in. prace licencjackie swoich studentek, których był promotorem. Na początku marca rzecznik dyscyplinarny ministra nauki i szkolnictwa wyższego, dr hab. Radosław Giętkowski, prof. UG, zakończył postępowanie wyjaśniające i złożył wniosek dyscyplinarny o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec rektora Stanisława Gulaka.

źródło: MNiSW, PAP

Więcej w marcowym wydaniu „Forum Akademickiego” w artykule Iskrzy na linii Nowy Targ – Warszawa

 

Dyskusja (0 komentarzy)