Dr Mateusz Hołda, współzałożyciel i kierownik działającego przy Katedrze Anatomii UJ Collegium Medicum zespołu naukowego HEART, znalazł się na tegorocznej liście „30 under 30” przygotowywanej przez amerykańskie czasopismo „Forbes”.
Europejska edycja zestawienia obejmującego wpływowe osoby, które choć nie ukończyły jeszcze 30. roku życia, to już wyrastają na liderów w swoich branżach, powstała po raz czwarty. W każdej z dziesięciu kategorii wytypowano po 30 nazwisk młodych przedsiębiorców, założycieli innowacyjnych biznesów, naukowców, działaczy społecznych, aktywistów, artystów, polityków, sportowców, którzy mimo młodego wieku odnieśli w swojej działalności znaczący sukces. W dziedzinie „Science & Healthcare” wyróżniono dr. Mateusza Hołdę, współzałożyciela i kierownika działającego przy Katedrze Anatomii UJ Collegium Medicum zespołu naukowego HEART – Heart Embryology and Anatomy Research Team. Prace jego zespołu skupiają się wokół badania morfologii układu sercowo naczyniowego i owocują wytwarzanymi w laboratorium druku i wizualizacji 3D modelami serca opracowywanymi na potrzeby medyczne i naukowe. Obecnie pracują nad trójwymiarową rekonstrukcją pochodzących głównie z tomografii komputerowej danych obrazowych, które później dzięki drukowi 3D otrzymują formę przestrzennych modeli.
Wykorzystuje się je nie tylko do celów naukowych, np. oceny anatomii serca, ale także przez klinicystów w trakcie procesu diagnostycznego i leczniczego konkretnego pacjenta.
– Jestem szalenie szczęśliwy, że znalazłem się wśród najwybitniejszych i najbardziej perspektywicznych ludzi młodego pokolenia w Europie. Wyróżnienia nie traktuję jednak jako indywidualnego docenienia, lecz dedykuję je wszystkim członkom mojego zespołu naukowego – bez nich nie powstałby nawet ułamek moich osiągnięć. „Forbes” docenił nasz wkład w badania nad strukturą układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza jego anatomią, która dla wielu może wydawać się już nauką zamkniętą, w której nie można zbyt wiele odkryć. Jak widać przełamujemy ten stereotyp i prowadzimy najwyższej jakości badania morfologiczne, które są szeroko doceniane. Miejsce na liście „30 under 30” jest nie tylko zaszczytem, lecz także nakłada zobowiązanie do dalszej wytężonej pracy naukowej – deklaruje dr Hołda.
W przeszłości, będąc studentem, otrzymał, jako pierwszy w Polsce, tytuł doktora nauk medycznych nie posiadając jeszcze dyplomu magistra (taką możliwość daje program Diamentowy Grant, którego był laureatem). Obrona doktoratu w 2017 roku nie była jedynym jego sukcesem. Na swoim koncie ma już kilkadziesiąt publikacji naukowych, a także granty badawcze z programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Najlepsi z Najlepszych!” (indywidualnie w 2016 r. i ponownie jako członek zespołu HEART w 2017 r.) oraz przyznawanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Studenckiego Nobla.
Mariusz Kopiejka