Prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn z Uniwersytetu Gdańskiego został ponownie wybrany na prezesa Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. To jego druga kadencja na tym stanowisku.
W strukturze Polskiej Akademii Nauk funkcjonuje osiem oddziałów: w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie i Białymstoku (siedziba w Olsztynie), Poznaniu i Wrocławiu. Wykonują one zadania w określonych regionach Polski. Skupiają członków krajowych PAN, którzy mieszkają lub pracują na danym obszarze (bądź chcą brać udział w pracach oddziału). Oddziały współpracują ze wszystkimi lokalnymi instytucjami naukowymi, w tym instytutami PAN i szkołami wyższymi. Aktywizują środowisko uczonych i wspierają prowadzenie badań.
Prezesem oddziału PAN w Gdańsku na kadencję 2023–2026 został, po raz drugi z rzędu, prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn z Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Wyboru dokonano jednogłośnie. Nowy-stary prezes zapowiada dalsze działania wokół promocji nauki w regionie Pomorza.
Promowanie pomorskich naukowców i badań, które się tu wykonuje, a także popularyzacja nauki i podejmowanie wszelkich innych kroków wspierających badania naukowe i naświetlających ich znaczenie to mój plan na najbliższą kadencję – powiedział po wyborze.
Prof. Grzegorz Węgrzyn zajmuje się biologią molekularną, chorobami genetycznymi oraz genetyką bakterii i bakteriofagów. Kierował zespołem, który opracował nową, a jednocześnie pierwszą skuteczną metodę leczenia choroby Sanfilippo, pozwalającą na zatrzymanie wyniszczających procesów choroby. W latach 2002–2008 był dziekanem Wydziału Biologii, Geografii i Oceanologii UG, a przez kolejnych osiem – prorektorem ds. nauki na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1996 roku kieruje Katedrą Biologii Molekularnej na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Przewodniczy Komitetowi Biologii Molekularnej Komórki PAN. Od 2019 roku stoi na czele Rady Doskonałości Naukowej. Jest laureatem wielu nagród naukowych, w tym stypendium FNP dla młodych naukowców i subsydium profesorskiego FNP, czterokrotnie nagrody Polskiego Towarzystwa Biochemicznego im. J.K. Parnasa, Nagrody Ministra Edukacji Narodowej oraz Nagrody Prezesa Rady Ministrów, nagrody Polskiego Towarzystwa Genetycznego oraz Nagrody Naukowej miasta Gdańska im. J. Heweliusza.
Do zakresu działania oddziału PAN należy w szczególności: integracja życia naukowego i współpraca ze wszystkimi instytucjami naukowymi w danym regionie, współdziałanie z organami samorządu terytorialnego i organami administracji rządowej w województwie, w szczególności przez wykonywanie ekspertyz na rzecz tych organów, pozyskiwanie środków europejskich i innych funduszy ze źródeł zagranicznych na rzecz realizacji badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności dotyczących tematyki regionalnej, inicjowanie i prowadzenie międzynarodowej współpracy naukowej z regionami państw członkowskich Unii Europejskiej oraz z innymi krajami sąsiadującymi z Rzeczpospolitą Polską, upowszechnianie i promocja działalności naukowej.
MK, źródło: UG