Aktualności
Badania
05 Maja
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2021-05-05

Aplikacja pomoże nastoletnim cukrzykom

Mobilną aplikację przeznaczoną dla nastolatków chorych na cukrzycę typu 1, ich opiekunów oraz lekarzy i edukatorów młodzieży opracowują naukowcy z Politechniki Lubelskiej. Wszystko po to, by łatwiej przejść przez codzienną walkę z chorobą. 

Cukrzyca typu 1 jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, która stanowi około 10% wszystkich przypadków zachorowań na cukrzycę. Najczęściej dotyczy dzieci, młodzieży i osób przed 30. rokiem życia. Związana jest z ograniczeniami codziennego życia: koniecznością wykonywania systematycznych pomiarów, monitorowaniem stężenia glukozy, ustalaniem dawek i podawaniem insuliny, przestrzeganiem diety itd.

U młodzieży choroba ta stanowi niezwykle trudne zagadnienie medyczne, społeczne i psychologiczne. Wymaga większej samodyscypliny i kontroli. Dlatego postanowiliśmy pomóc podnieść jakość ich życia oraz zmniejszyć koszty społeczne edukacji i leczenia – mówi prof. Marek Miłosz z Katedry Informatyki na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej.

Kierowany przez niego zespół przygotowuje właśnie aplikację T1DCoach, która będzie systemem coachingowym, ograniczającym konieczność bezpośredniego kontaktu osoby chorej z lekarzami i opiekunami. Aplikacja ma wspierać edukację pacjenta, a także jego opiekuna i lekarza, poprzez kształtowanie poprawnych nawyków zachowania się chorych na cukrzycę typu 1 w trakcie ich pobytu w szpitalu i po jego opuszczeniu.

Nasza aplikacja będzie wygodna, przyjazna i intuicyjna, wykorzystująca ulepszony model symulacyjny (dyskretny symulator cukrzycy T1DDS). Dodatkowo ma zawierać dane historyczne przebiegu choroby i rezultaty symulacji. Zainteresowane osoby będą ją mogły bezpłatnie pobrać w serwisach internetowych – wyjaśnia prof. Miłosz.

Dodatkową zaletą będą elementy grywalizacji, czyli wykorzystanie składników gier w rzeczywistych działaniach. Chodzi o wyzwania, komunikaty zwrotne, punkty, paski postępu, nagrody i rankingi. Ich celem jest zwiększenie zaangażowania młodocianych pacjentów w prawidłowy tryb życia z cukrzycą typu 1.

Zanim aplikacja trafi na rynek, przeprowadzone zostaną testy pod kątem jakości interfejsu i badania w warunkach klinicznych pod okiem diabetologa z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej współpracować będą również z Kołem Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą w Lublinie im. prof. Bronisława Niewiedzioła z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Prace nad aplikacją potrwają 3 lata. Ich koszt to 2,4 mln zł. Środki pochodzą z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu ,,Rzeczy są dla ludzi”. Projekt lubelskich naukowców znalazł się na 4 miejscu listy rankingowej.

źródło: PL

Dyskusja (0 komentarzy)