Aktualności
Konkursy
23 Kwietnia
Opublikowano: 2024-04-23

DLA UKRAINY po raz czwarty

Ruszył czwarty konkurs w programie DLA UKRAINY. Dzięki inicjatywie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej uczeni z Ukrainy mogą nawiązać współpracę z polskimi badaczami w celu realizacji wspólnych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych. Wnioski można składać do 3 czerwca.

Celem programu DLA UKRAINY jest wspieranie badaczy i badaczek z Ukrainy, tak aby mogli kontynuować pracę naukową poprzez współpracę z polskimi kolegami i ośrodkami naukowymi. W ramach tej inicjatywy można zdobyć roczny grant w wysokości 268,8 tys. zł na polsko-ukraiński projekt naukowy obejmujący zagadnienia związane z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego, demokracji, integracji europejskiej lub bezpieczeństwa. W dotychczasowych edycjach przyznano 9 grantów.

Do konkursu może przystąpić duet naukowców – jeden z Polski, drugi z Ukrainy (inaczej niż w poprzednich edycjach, musi być nie tylko zatrudniony w ukraińskiej instytucji prowadzącej badania, ale również przebywać i później realizować projekt w Ukrainie). Obaj muszą posiadać stopień doktora uzyskany nie wcześniej niż 12 lat przed złożeniem wniosku. Wniosek składa osoba pracująca w Polsce, wraz z instytucją prowadzącą badania naukowe w Polsce, w której realizowany będzie projekt (jednostka goszcząca).

Dzięki środkom pozyskanym przez FNP od darczyńców wspierających program DLA UKRAINY, w czwartym konkursie możliwe jest zawnioskowanie o dofinansowanie wynagrodzenia dodatkowej osoby – doktoranta/doktorantki – która zostanie zaangażowana w realizację projektu.

Wnioski zgłoszone do konkursu (wyłącznie w języku angielskim) oceniane są przez międzynarodowy panel ekspertów. Termin składania aplikacji poprzez stronę www.wnioski.fnp.org.pl mija 3 czerwca. Fundacja planuje sfinansować do 3 grantów. Ogłoszenie wyników jest planowane na ostatni kwartał tego roku. Szczegółowe informacje na stronie internetowej FNP.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)