Aktualności
Nagrody
23 Czerwca
Opublikowano: 2022-06-23

Badaczka z UMK z nagrodą International Rising Talents

Dr Karolina Mikulska-Rumińska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymała nagrodę International Rising Talents. Badaczka została doceniona za przełomowe odkrycia w kontekście ferroptozy – jednego z rodzajów śmierci komórki, którego dokładne poznanie może przyczynić się do leczenia m.in. chorób nowotworowych.

Nagrody International Rising Talents wręczane są od 2000 roku młodym uczonym znajdującym się na kluczowym etapie swoich karier naukowych i prowadzącym badania odpowiadające na najważniejsze problemy ludzkości. Laureatki typowane są spośród stypendystek krajowych i regionalnych edycji programu L’Oréal-UNESCO For Women in Science. Polska jest jednym ze 118 krajów, w których przyznawane są stypendia dla utalentowanych naukowczyń. Program Dla Kobiet i Nauki jest częścią globalnej inicjatywy For Women in Science, która powstała dzięki partnerstwu L’Oréal i UNESCO.

„Wschodzące talenty” nauki otrzymują 15 tys. euro, które mogą wykorzystać w dowolny sposób na rozwój prowadzonych badań. Wręczenie nagród odbyło się w czasie trwającego w Paryżu For Women in Science Week. Jedną z 15 nagrodzonych w tym roku jest dr Karolina Mikulska-Rumińska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W swoich badaniach wykorzystuje nowatorskie metody komputerowe i skupia się na poznaniu molekularnych mechanizmów odpowiedzialnych za śmierć komórki w procesie ferroptozy. Jest on kluczowy dla zidentyfikowania nowych rozwiązań, które w efekcie mogą doprowadzić do leczenia chorób nowotworowych bądź neurodegeneracyjnych.

Prowadzone przeze mnie badania pozwoliły wskazać, gdzie znajdują się wejścia/wyjścia prowadzące do miejsca, w którym tworzone są rodniki kwasów tłuszczowych w lipooksygenazach oraz które elementy tych białek są kluczowe dla powstawania tych toksycznych produktów. Co więcej, w ich wyniku udało mi się wskazać, w jaki sposób proces ferroptozy może zostać zahamowany, co może być pomocne w zidentyfikowaniu nowych leków, które zahamowałyby ten proces i pozwoliły na wprowadzenie nowych metod interwencji – tłumaczy dr Karolina Mikulska-Rumińska.

Jest absolwentką fizyki medycznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z tytułem doktora biofizyki. Odbyła dwa międzynarodowe staże naukowe, w tym w ramach stypendium Sciex-NMS na École Polytechnique Fédérale de Lausanne w Szwajcarii, a także staż podoktorski w School of Medicine na uniwersytecie w Pittsburghu (USA). Brała udział w ponad 10 grantach, w tym w ośmiu jako liderka. Uzyskała granty Narodowego Centrum Nauki PRELUDIUM 3 oraz SONATA 15 i grant AstroChem (Centrum Doskonałości). Dodatkowo odbyła również staż naukowy w firmie farmaceutycznej ADAMED oraz była odpowiedzialna za zarządzanie blokiem komputerowym grantu uzyskanego od firmy farmaceutycznej Shire (USA). Ostatnie sześć lat poświęciła na intensywne badanie procesu ferroptozy występującego m.in. w chorobach Parkinsona, nowotworach, astmie oraz w sepsie.

Badaczka z Torunia jest czwartą Polką, która otrzymała International Rising Talents. We wcześniejszych latach nagrodę zdobyły: dr hab. Bernadeta Szewczyk (2016), dr hab. Joanna Sułkowska (2017) oraz dr Agnieszka Gajewicz (2018).

MK

Dyskusja (0 komentarzy)